Çarşamba, Haziran 23
Home>>Beslenme>>Yorgunluğu Yenen Dinamizm Veren Besinler

Yorgunluğu Yenen Dinamizm Veren Besinler

İnsanlar genelde sabahları yorgun kalkar. Buna son vermek için 6 muhteşem besin önerisi..

Kaliteli bir uyku, sabah yorgunluğuna son vermek ve gün boyu konsantrasyonunuzu artırmak için kaliteli beslenmenin şart olduğunu söyleyen Diyetisyen Büşra Totan, sabah alarmı ertelemeden uyanmanıza ve kendinizi yeterince dinlenmiş hissetmenize yardımcı olacak 6 besini açıkladı.

Sabah uyandığınız halde yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız, o zaman ihtiyacınız olan enerjinizi yükseltecek, size dinçlik verecek bir beslenme düzeni. Siz bunun için güne kahve içerek mi başlıyorsunuz? Peki, bu ne kadar doğru? Evet, kafein metabolizmayı uyarır ve daha kolay uyanmanızı sağlar. Ancak her gün sabah kahve içmek; kafein duyarlılığınızı artırır ve git gide uyanmak için içtiğiniz bu içecek baş ağrısı nedeniniz olabilir. Bunun yerine;

  1. Uyanır uyanmaz 1-2 bardak ılık su içerisine; 1 dilim limon, 2 adet karanfil ve 1 çay kaşığı zencefil ekleyin. Güne hızlı bir metabolizma ile giriş yapın.
  2. Kahve ile güne “merhaba” demek yerine mutlaka yumurta, süt, yoğurt gibi bir protein kaynağı ile kahvaltı yapın. 30-45 dk sonrasında çay ve kahvenizi içebilirsiniz.
  3. Yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi bırakın. Fazladan bir meyve bile yiyip yatmak, midenizde rahatsızlık hissi yaratarak uyku kalitenizi düşürebilir.
  4. Yatmadan önce kafein içeren içecekler tüketmeyin.
  5. Kısa süreli enerji veren gıdaların cazibesine kapılmayın. Asıl ihtiyacınız olan gün boyu enerjinizi yüksek tutacak, dinçlik veren besinleri beslenmenize katarak sabah yorgunluğuna son vermek. Kurabiyeler, hamur işleri, çikolata ve şekerler, gazlı içecekler ve meyve suları, kısacası şeker yoğunluğu fazla gıdalar… Bunlar enerjinizi kısa süreliğine yükseltse de, insülin seviyenizi de yükselteceği için hızla kan şekeriniz tekrar düşeceğinden enerjiniz çabucak biter. Sabah yorgunluğu, ikindi uykusu olarak geri döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir