Perşembe, Haziran 17
Home>>Faydalı Bilgiler>>Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yıpranmış Saçlara Kesin Doğal Çözüm Önerileri

Mevsim değişiklikleri, çalışma hayatı, stres, yetersiz beslenme, güneş ışınları, gençlik döneminde ve diğer zamanlarda sıkça kullanılan sprey, jöle, köpük gibi tüm faktörler birleşerek ilerleyen zamanlarda saçlarınızın daha donuk mat ve cansız görünmesine, yıpranıp kopmasına, kırıkların artmasına, dökülmelere neden olur.  Bu kötü görüntüyü yok etmek ve saçlarınızı daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için bakım ve beslemeye ihtiyaç vardır. Bunu da evde yapacağınız kürlerle yada güzellik merkezlerinde alacağınız profesyonel yardım ile yapmanız mümkün.  Tabi bununla birlikte öncelikle saçlarınıza kötü davranmaktan vazgeçmeniz gerekir.

Saçlarınıza doğrudan yüksek ısı veren düzleştirici ve maşa gibi aletlerden kullanmayın. Eğer kullanacaksanız ısısını düşürün. Uzun süre saçınızı ısıya maruz bırakmayın. Banyodan sonra kaliteli bir nemlendirici kullanın. Kullandığınız şampuan ve saç kerim mutlaka iyi kalitede olsun. Saçınızı her gün yıkamayın ki saçınızın nemi gitmesin saçlarınız kurumasın. Belirli zamanlarda kuaföre gitmeyi ihmal etmeyin saçınızın boyunu kısaltmasanız bile mutlaka gidin ve en azından 2 ayda bir kırıklarını aldırın. Yatmadan önce saçınızı tarayın, karışıklıklarını giderin, bu yıpranmasını azaltacaktır, aynı zamanda saç derisine masaj yapmanızı sağlar. Saçınıza boyama ile işlem yapacaksanız çok fazla kimyasala maruz bırakmayın. Saçınızın 3 ton açığı yada koyusu kadar işlem yaptırın. Tüm bu noktalara günlük hayatta dikkat ettikten sonra ekstra olarak bakım yapmanızı öneririz. Bunun için size birkaç tane evde uygulayabileceğiniz saç bakım maskesi tarifi verelim.

Faydalı Doğal Yöntemlerden Bahsedelim

Bal-Zeytinyağı: Eşit miktarda bal ve zeytinyağını kasede eşit miktarda karıştırdıktan sonra saçınıza uygulayın ve streç film ile kaplayın. 30 dakika bekledikten sonra yıkayın ve saç kremi uygulayın. Bu işlemi mümkünse haftada bir kez değilse en azından ayda bir yapın.

Yağ Maskesi: Yine zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı, avakado yağı gibi yağlardan bir tanesi ile saçınıza 10-15 dakika kadar masaj yaptıktan sonra zacınızın uçlarına kadar bu yağdan sürün yarım saat bekleyin ve yıkayın. Doğal yağ bakımı haftada bir iki kez yapılabilir.

Avakado Maskesi: 1 fincan zeytinyağı, 1 adet ezilmiş avakado, 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Saçlarınıza uygulayın ve yarım saat bekleyin. Yıkayın ve durulayın. Eğer avakado bulamazsanız yerine muz kullanabilirsiniz.

Mayonez: Evde bulunan mayonezi saçınıza ve masaj yaparak her yerine uygulayın en az 1 saat bekleyin. İçerisinde bulunan yağ ve yumurta saçınızın kırıklarına ve deri kuruluğuna iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir