Perşembe, Kasım 25
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Yeni Bir Takma Diş Tedavisi Bulundu
Ağız ve Diş Sağlığıİmplant

Yeni Bir Takma Diş Tedavisi Bulundu

Yeni Bir Takma Diş Tedavisi

İtalyan yöntemi olan Piezo ile dişlere acı vermeden implant tedavisi yapılabilecek..

Günümüzde implant tedavisi, eksik dişlerin tamamlanması için en sık uygulanan yöntemlerden biri. Peki, doğru yapılıyor mu? En yeni teknikler hangileri? Tanfer Klinik Direktörü Diş ve Çene Cerrahı Diş Hekimi Nihat Tanfer, bu konuda önemli bilgiler verdi:

ACI DUYULMUYOR
İmplantta en yeni teknik hangisi?
İtalyanlar’ın geliştirdiği ‘Piezo Surgery’ adlı teknik; dokulara zarar vermeyen ve operasyonun kısa sürede gerçekleşmesini sağlayan yeni bir cerrahi uygulama. Bu yöntemle çene kemiğine hasar verilmeden implant yerleştirilebiliyor. Saniyede 30 bin titreşim gücüne sahip cihazla; sadece kemik üzeri delinerek kesilecek yere odaklanılıyor. İşlem sırasında en ufak kemik kaybı olmuyor. Aynı zamanda implant yapılan bölgenin etrafındaki sinirler zarar görmüyor. Ameliyat sonrası yüzde şişme olmadığı için, hasta kısa sürede iyileşiyor.
İmplant sırasında hasta acı duyar mı? Hayır! Lokal anestezi sayesinde hasta acı duymaz. Operasyon sonrasında hafif bir ağrı olabilir. Uygulanan travmanın seviyesine göre, ağrının şiddeti de değişiklik gösterir. Hekimin titizliği, ağrıyı azaltan en önemli faktördür.

3 AY BEKLEMEK GEREK
Operasyon sonrasında sosyal hayata hemen dönülebilir mi?
Evet, hastanın günlük hayatına devam etmesini engelleyecek hiçbir durum yoktur. Dikiş sonrası iki saat yemek yiyemeyeceği için, hastanın operasyona tok gelmesi önerilir.
İmplantın bir ömrü var mı?
Bu konudaki en önemli belirleyici faktör, hastanın ağız bakımına verdiği önemdir. Buna dikkat eden kişilerde, implantların ağızda 30 yıl kaldığı görülmüştür.
İmplant yapımından sonra neden üç ay bekleniyor peki?
İmplant yerleştirildikten sonra, etrafında kemik oluşması için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu süre ortalama üç aydır ve bu dönem implantın hiçbir darbe almaması gerekir. Hastanın yaşı, kemik kalitesi ve sigara kullanımı da iyileşme sürecini etkiler. Eğer hasta gençse, hiçbir hastalığı yoksa, kemik kalitesi iyiyse ve sigara kullanmıyorsa, bu süre üç aydan da daha az olabiliyor.
Eksilen her dişin yerine mutlaka implant mı yapılmalı?
Hayır, porselen köprüler de kullanılabilir. Diş hekimliğinde, hastaya yapılacak tedavinin belirlenmesi; hastanın genel sağlık durumuna, kemik yapısına ve ekonomik durumuna bağlıdır. Bu sebeple her hastaya implantı empoze etmeyiz.
Operasyon sonrası çabuk iyileşebilmesi için, hastaya neler öneriyorsunuz?
İyileşme döneminde hastanın öncelikle ağız hijyenine çok dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda genel sağlığına ve beslenmesine de özen göstermelidir. Protein ve kalsiyum ağırlıklı besinler tüketmelidir. Sigaradan da uzak durmalıdır.

‘BOX TEKNİK’ NEDİR?
İmplant bir kere mi yapılır yoksa yenilenmesi gerekir mi?
İmplant bir kere yapılır ancak başarısız olan implantların yenilenmesi gerekebilir. Bu arada üzerine yapılan protezler, bir süre sonra deforme olabilir ve bu nedenle onlar yenilenebilir. Protezler yenilenirken, implantlara dokunulmaz. Onlar hastanın kendi dişi gibi olur.
İmplant yapımının zor olduğu vakalarda hangi tekniği uyguluyorsunuz?
İmplantın başarısı, implantın yerleştirileceği yerdeki kemik miktarına bağlıdır. ‘Box Teknik’ ile hayvan kaynaklı kemikler, laboratuvar ortamında insanın kemik dokusuna uygun hale getiriliyor. Kaybolan çene kemiğinin içerisine cerrahi bir operasyonla yerleştiriliyorlar. Kaybolan kemik dokusu üç boyutlu olarak yeniden yapılıyor. Bu uygulamadan altı ay sonra sağlıklı kemik dokusu elde ediliyor, hasta implant ile yeni dişlere sahip oluyor.

KÖK HÜCREDEN DİŞ ÜRETİLECEK
Dünyada diş hekimliğinde kullanılan en yeni teknikler hangileri?
Son yıllarda diş hekimliğindeki en büyük yenilik implant uygulamasıdır. Bundan sonra da bence kök hücre dönemi başlayacak yani kök hücreden diş üretilecek. Kök hücre tedavisi ile kaybedilen dişlerin yerine, her yaşta yenilerinin çıkabileceği tahmin ediliyor.

AZI DİŞLERE DAHA UYGUN
İmplant tedavisi özellikle hangi dişler için daha uygundur?
Daha çok azılar bölgesinde kaybedilmiş olan dişler için implant tedavisini tavsiye ediyoruz. Azılar bölgesi; çiğneme basıncının en yüksek olduğu bölgedir. Bu nedenle orada diş kayıpları daha fazla olabilir. Destek dişin olmadığı bölgelerde, implant uygulaması çok daha sağlıklı ve doğrudur.

HAMİLELİKTE YAPILMAZ!
Ne zaman implant yapılmaz?
İmplant yapılamayacak diş yoktur; eksik olan her dişin yerine yapılabilir. Ancak sağlam dişlerin ya da çürümüş dişlerin çekilerek yerlerine implant yapılmasını hiç sağlıklı bulmuyorum.
Yaş sınırı var mı?
Hayır! 16 yaşında da, 86 yaşında da implant yapıyoruz.
Hamilelik döneminde sorun yaratır mı peki?
Hamilelikte implantı tercih etmiyoruz çünkü operasyon sonrası hastanın ilaç kullanması gerekir ya da ondan röntgen istenebilir. Hamilelikte diş tedavilerinin yapılabileceği en uygun zaman dilimi dördüncü ve altıncı aylardır.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 70 UCUZ
İmplantlar neden bu kadar pahalı?
Pahalı olmasının en önemli nedenlerinden biri; implantın titanyum gibi değerli bir metalden üretilmek zorunda olmasıdır. Ancak implant tedavisi Türkiye’de; Avrupa’ya, Amerika’ya, Kanada’ya ve Asya ülkelerine nazaran yüzde 70 daha ucuz. Çünkü Avrupa Birliği kalitesinde malzeme kullanılmasına rağmen, el işçiliği Türkiye’de daha ucuz.

KLASİK PROTEZ YÖNTEMİ
Eksilen dişleri daha ucuza yaptırmanın başka bir yolu yok mu peki?
İmplant dışındaki yöntemlerle de eksik dişler tamamlanabilir. İmplantı tercih etmek istemeyen hastalara, klasik protez yöntemleriyle diş yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir