Cuma, Şubat 26
Ev>>Beslenme>>Yaza Formda Girin

Yaza Formda Nasıl Girilir?

Kışın yavaş yavaş bitmesi ile birlikte üzerimizden kalın giysileri atmanın zamanı geldi, özellikle mis gibi bahar ayları içimizi coşturmuşken. Ancak üzerimizden fazla giysileri atmanın sakıncaları da var tabiki. Çünkü kalın giysiler ile birlikte fazla kilolarımız örtmek kolay olduğundan, elbiseler incelince bu mümkün olmayacak. Tabi ki bunun tek çaresi de zayıflamak…

Yaza girerken uygulanan sıkı diyetler ileriki zamanlarda bu kiloları hızla geri almanıza neden olacaktır. Bu nedenle hızlı bir şekilde sıkı diyetlerle kilo vermek yerine sağlıklı ve yavaş yavaş vücudunuzu forma sokacak noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

1.Sabahları kahvaltı yapmadan güne başlamak kilo aldırır. Uyandıktan hemen sonra yapılan kahvaltı ile metabolizma hızlanacağından kilo vermek kolaylaşacaktır. Kahvaltı yapmadan öğlene kadar beklemek metabolizmayı yavaşlatacağı gibi öğle yemeğinde daha iştahla ve hızlı yemek yemenize neden olacaktır. Bu nedenle kilo almanız hızlanır.

2.Ara öğünleri atlamamaya çalışın Ancak ara öğünlerde bisküvi, kek, pasta, hazır yiyecek gibi besinlerden uzak durun. Ara öğününüzü meyve ile destekleyin.


3.Yine ara öğünlerinizi kahve ile atlatabilirsiniz. Ancak Çok sık ve sürekli olarak kahve içmeyin. Kahvenizi de şekersiz içmenizi öneririz.

4.Yağ fazlanızdan kurtulmak için günde 2-3 litre oranında su tüketmeye çalışın. Çünkü su yağı eritecektir. Az su içildiğinde vücut suyu tutar ve ödem yapar. Bu bile kilo almanıza neden olur.

5.Fındık, fıstık gibi kuruyemişler, bisküvi, çikolata, kek gibi küçük atıştırmalıklar, salam sosis gibi şarküteri ürünleri, yağ içeriği yüksek hazır gıdalar kilo vermenizi engeller. Tüketilen miktarlar küçük gibi düşünülse de içerdiği kalori yüksektir.

6.Ekmek tüketmezsek kilo vermemiz hızlanır gibi bir düşünce mevcuttur, ancak bu yanlış bir bilgidir. Ekmeği az miktarda, dilimlenmiş olarak ve küçük lokmalar halinde yemeniz gereklidir. Çünkü ekmek yemezseniz kan şekeriniz hemen düşecek ve 1 saat sonra acıkmanıza neden olacaktır.


7.Düzenli olarak spor salonlarına gidemiyor veya ağır aktiviteler yapamıyorsanız bile, mutlaka yürüyüş yapın. Ester günün belirli bir saatinde yapılan tempolu bir yürüyüş ile ya da işe giderken vasıta kullanmak yerine yürüyerek yapın. Ama mutlaka spor aktivitelerini hayatınıza sokun.  Eğer etkili bir spor yapıyorsanız, balık, tavuk ve yumurta tüketmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir