Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Yavru Kedileri Nasıl Beslemelisiniz 2021 Yılında Pratik Bilgiler
Faydalı BilgilerPratik Bilgiler

Yavru Kedileri Nasıl Beslemelisiniz 2021 Yılında Pratik Bilgiler

Yavru Kedileri Nasıl Beslemelisiniz [Rehber]

Yavru kedi yaşamın ilk birkaç haftasında iki veya üç kat ağırlığına ulaşır. Sabit bir hızla büyümek için, protein, vitamin ve minerallerin doğru dengesini içeren gıdalara ihtiyaç duyarlar. Eğer kediniz hala yavru ise, sütten katı yiyeceklere geçiş yapmasına yardımcı olmanız gerekir. Kedinizin diyet gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmak, onun güçlü ve sağlıklı bir kediye dönüşmesini sağlayacaktır.

Yavru Kedi İçin Sağlıklı Gıda Seçimi

Yavru Kedi 3 Haftadan Küçükse Süt İle Besleyin

Yavru kedi 3 haftadan küçükse süt ile beslemeniz daha iyi olacaktır. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca, yavrular tüm temel besinlerini annelerinin sütünden alırlar. Bir aylık ya da daha küçük bir yavru kedi katı yiyecekleri sindiremez.

 • Eğer kedinizin annesi evinizdeyse, yavru kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm sütü sağlayacaktır. Kediyi katı yiyeceklere alıştırmaya başlamanız gerektiğinde, diğer yiyecekleri süt ile ıslatmanız uygun olabilir.
 • Kediniz hala çok gençse ve annesinden çoktan alınmışsa, katı yiyecekleri yiyebilecek kadar yavru kedi beslemeniz gerekir. Beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yavru kedi için süt almanız gerekir ancak inek sütünün iyi bir alternatif olmadığını bilmelisiniz.
 • Kediniz için süt tozu tarzından su ile karıştırılan besinlerden almanız önerilir. Bunun için bir veterinere danışıp doğru markayı öğrenebilirsiniz.

Yavru Kediler İçin Uygun Katı Yiyecekler

Eğer kediniz dört haftalık veya daha büyükse, katı besinlerle beslenmenin zamanı gelmiştir. Kediler için değil, yavru kediler için yapılan yiyecekleri seçmek önemlidir. Yavru kedi hayatlarının ilk birkaç ayında çok hızlı büyüdüğünden, kedilere göre farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Yavru kediyi, normal kedi maması ile beslemek, yavru kedinin zayıflamasına veya hasta olmasına neden olur.

 • Genelde yavru kedi mamalarının üzerinde “Junior”, “Kitten” ya da “BabyCat” tarzı etiketleri bulabilirsiniz. Bunlar yavru kediler için özel üretilir.
 • Yüksek kaliteli tavsiye edilen bir kedi maması markası almak daha iyidir çünkü isim markalarının etkinliği genellikle araştırmalarla desteklenmektedir. Hangi markanın seçileceğinden emin değilseniz, bir veteriner arayın ve sorun.

Kuru ve Konserve Yiyecekleri Seçin

Yavru kediler, tam yetişkin kediler gibi çiğnemedikleri için kuruya ek olarak yumuşak yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Hem konserve hem de kuru yiyecekler özellikle kedi yavruları için formüle edilmelidir. Konserve yiyecekler için, son kullanma tarihini kontrol ettiğinizden emin olun ve çukur veya hasarlı kutuları satın almayın.

Yavru Kediye Kendi Yiyeceklerinizden Verin

Yavru kedi, sağlıklı ve güçlü büyümek için yağ, yağ asitleri, kalsiyum, protein ve diğer birçok besin maddelerine ihtiyaç duyar. Yavru kedi yiyecekleri bu gereksinimleri karşılar, bu yüzden yavru kedinizin besin alımının çoğunu oluşturmalıdır. Yavru kedinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, yavrularınızın toplam kalori alımının yüzde 10’undan fazlasını oluşturmamalıdır. Pişmiş et, tavuk ya da balık dilimleri genellikle iyi seçimlerdir. Aşağıdakileri yavru kediler için uygun değildir:

 • Parazit veya zararlı bakteriler içerebilen çiğ et, yumurta veya balık
 • İshal neden olabilir süt veya krem,
 • Kedilere toksik olan soğan, sarımsak, çikolata, kahve, çay, kuru üzüm ve üzüm

Yavru Kedileriniz İçin Beslenme Rutini Oluşturma

Yavru Kedilere İlk 4 Hafta Süt Verin

Sütten kesilmemiş yavruların sadece süt içeren bir diyete ihtiyacı vardır. Yavru kedi dört haftadan küçük olduğu müddetçe katı madde katmaya çalışmayın. Yavru hala annesiyle birlikte olursa, anne ihtiyacı olan sütü aldığından emin olmak için gereken her şeyi yapar. Anne orada değilse, yavru kediyi beslemek için şişe (biberon gerektirebilir. Bir yavru kedi beslemek için şu adımları izleyin:

 • Dört haftalıktan küçük yavrular, her üç saatte bir (gece de dahil olmak üzere) beslenmelidir. Bir yavru kedi besleme için tasarlanmış yavru süt değiştirme formülü ve bir şişe satın alın. Bunlar veterinerinizde veya evcil hayvan dükkanında mevcuttur.
 • Şişeyi ve biberonu, beş dakika suda kaynatarak ve tamamen kurumasını sağlayarak sterilize edin.
 • Formülü (süt tozu) üreticinin talimatlarına göre hazırlayın. Çok sıcak veya soğuk olmadığından emin olmak için bileğinize damlatarak test edin.
 • Biberonu yavru kedinin ağzına yerleştirin. Yavru kedi dolana kadar içsin.

Katı Yiyecekleri Islatarak Yavru Kediye Verin

Bir yavru kedi, yutmaya hazır olduğunda, annesinin meme ucunda ya da onu beslemek için kullandığınız şişenin ucunda ısırık izlerini görebilirsiniz. Bu genellikle yaklaşık dört haftalıkken gerçekleşir.

 • Yavru keidye bir miktar katı yiyecek verin. Eğer yavru kedi yemeği çiğnemeye hazır görünmüyorsa, yiyecekleri yumuşatmak süt ya da su ile karıştırabilirsiniz.
 • Katı yiyecekleri her zaman açık bırakın (en az günde bir kez taze gıda ile değiştirin), böylece yavru kedi istediği zaman yiyeceğe yaklaşabilir.
 • Sunulan katı miktarını arttırdıkça sunulan süt miktarını kademeli olarak azaltın. Bir yavru kedi sütten kesilme hızı her yavru kedi için farklıdır. Sabırlı olun ve ne kadar katı yiyecek yediğini izleyin. Annesiyle birlikte değilse, şişeyi reddetmeye başlayana kadar süt ikame formülü sunun.
 • Yedi haftalık olunca çoğu yavru kedi sadece katı gıdaları yiyebilcek kadar gelişebilir.

Yiyecekleri Her Zaman Dışarıda Bırakın

Yavru kedi, genellikle gün boyunca küçük porsiyonlarda yemek yemeyi sever. Bir beslenme programı uygulamak mümkün olsa da, yavru kedi tamamen gelişene kadar bunu yapmak gerekli değildir. Yavru kediniz için istediği zaman bir şeyler atıştırmak için bir tabak kuru yiyecek ve bir tabak konserve hazırlayın. Katı yiyecekleri günde bir kez taze yiyeceklerle değiştirdiğinizden emin olun.

 • Her zaman bir tabak su da bırakmayı unutma.
 • Bu noktada pişmiş tavuk dilimleri gibi takviyeler bırakabilirsiniz. Ancak bunların yavru kedinin kalori alımının yüzde 10’undan az olduğundan emin olun.

Kedinizin Enerji Seviyesini ve Ağırlığını İzleyin

Eğer kediniz düşük enerjili görünüyorsa, çok fazla kilo alıyorsa ya da zayıf görünüyorsa, yiyecekle ilgili bir sorun olabilir. Kedinizin ihtiyaç duyduğu beslenmeyi alamayacağına dair işaretlere dikkat etmek önemlidir.

 • Eğer yavru kediniz yemeğini sevmiyor ve nadiren yiyorsa, tadı hoşuna gitmemiş olabilir. Başka bir lezzete veya markaya geçmeyi deneyin.
 • Eğer kediniz yemek yemiyorsa veya çok fazla yiyorsa ve obez oluyorsa, sorunu değerlendirmek için veteriner hekimle randevu alın.

Yavru Kediniz 1 Yaşına Girince Beslenme Programına Geçin

Yavru kedi bir yaşına girerse, yetişkin kedi maması ve yetişkin beslenme programı için hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Günde iki kez, sabahları bir kez ve bir kez akşamları olmak üzere besleyin. Günün diğer saatlerinde, yiyecek vermekten kaçının ve sadece su verin. Bu, kedinizi sağlıklı tutacak ve obez olmasını önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir