Cumartesi, Kasım 27
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Yaş İlerledikçe Gebelik Şansı Azalıyor

Yaş İlerledikçe Gebelik Şansı Azalıyor

35 yaşından sonra çoğu kadın kısırlaşıyor. Gebelik şansı hangi yaşlarda azalır hangi yaşlarda en yüksektir?

Üniversite, yüksek lisans, iyi bir iş, iyi bir kariyer derken kriterlerin ardı arkası kesilmiyor. Kiradan kurtulalım, araba alalım, kenara biraz para koyalım ki, çocuğumuzu rahat büyütelim hedeflerinin peşinde koşarken kadınların yaşı geçiyor. Son yapılan araştırmalar da Türkiye’de evlilik ve çocuk doğurma yaşının 27’ye yükseldiğini gösteriyor.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, kadının 30 yaşından sonra doğurganlığının azaldığını vurgulayarak şu uyarılarda bulundu: “Kadınların doğurganlık bakımından en verimli oldukları dönem 20 ila 30 yaşları arası. Ancak bize başvuran pek çok hastamızın bu yaşları aştığını gözlemliyoruz. Tabi ki, herkesin kendine göre bir hayat planı, hedefi, hayali var ancak unutmamak gerekiyor ki, kadınların biyolojik yapısı gereği yaş ilerledikçe yumurta rezervi ve yumurta kalitesi azalıyor. Çünkü, kadınlar belli bir yumurta rezerviyle doğar ve menopoza kadar sahip oldukları yumurta rezervini harcarlar. Ergenlik döneminden itibaren ayda bir kez yumurtlayan kadın, menopoza kadar ayda ortalama 350 ila 400 yumurta harcar. İlk harcanan yumurtalar da en kaliteli olan yumurtalardır. Bu nedenle, 20’li yaşların sonuna doğru yumurta kalitesi ve sayısı düşmeye başlar. Bu düşüş 35 yaşından sonra daha da hızlanır.”

Kısırlık oranı 35 yaş üstünde 3’te bir, 40 yaş üstünde ise 3’te 2

Dr. Hakan Özörnek, 35 yaş üstü kadınların 3’te birinde, 40 yaş üstü kadınların ise 3′te ikisinde kısırlık görüldüğünü vurgulayarak “30 yaşına kadar %60’lara dayanan doğurganlık oranı, 35 yaşından sonra %35’e, 40 yaşından sonra ise %15’e düşüyor. Bu nedenle, 35 yaş üzeri kadınların 3’te birinde, 40 yaş üstü kadınların ise 3′te ikisinde kısırlık görülüyor” dedi.

Yaşla birlikte düşük ve sezeryan riski de artıyor

Uzm. Dr. Hakan Özörnek, yaşla birlikte düşük ihtimalinin de arttığının altını çizdi. Dr. Özörnek; “Düşük ihtimali, 20’li yaşlarda %10 civarındayken 35 yaşından sonra iki katına çıkarak %20’e ulaşır. Aynı ihtimal, 40’lı yaşların başında %35’e, 45 yaşının üzerinde ise %50’ye çıkar. Ayrıca, sezaryen oranının da yaşla birlikte arttığı unutulmamalı. 40 yaş civarı kadınlar, 20’li yaşlarındaki kadınlara oranla iki kat fazla sezaryene ihtiyaç duyar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir