Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Yağlı Ciltli Kişiler Risk Altında mı?
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Yağlı Ciltli Kişiler Risk Altında mı?

Yağlı Ciltli Kişiler Risk Altında mı?

Gözlerde kızarma, sulanma veya kaşıntı gibi belirtileriniz varsa kirpik dibi iltihabı yaşıyor olabilirsiniz. Yağlı cildi olanlarda bu risk yüksek.

Gözlerinizde yanma, batma, kızarma veya göz kapağınızda kaşıntı, kalınlaşma mı var? Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, göz kapağında normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla oluşan kirpik dibi iltihabının ciddiye alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyardı.

“Göz kapağındaki bakterilerin artıkları, toksinleri iltihabi belirtilere neden olur. Cildin yağlı olması ve gözkapağındaki yağ bezlerinin anormal olması, bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Çeşitli virüsler, allerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı, kimyasal maddeler de kirpik dibi iltihabına yol açabilir.

Kirpik dibi iltihabı olan hastalarında konjonktivit, kuru göz, kirpik batması gibi şikayetlerin sıklıkla görüldüğünü belirten Çetinkaya, hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri verdi: “Hastalık, her iki gözde batma, yanma hissi, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi yakınmalara neden olabilir. Gözkapaklarında kızarma, şişlik, kirpiklerde düzensizlik, yapışıklık ve dökülme meydana gelebilir. Bu şikayetleri olan kişiler, göz muayenesinden geçmeliler, çünkü tanı için muayene esastır.”

Kirpik dibi iltihabının daha çok ergenlik döneminde başlayıp uzun yıllar devam edebildiğini hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini anlatan Çetinkaya, şöyle konuştu: “Ciltteki bakteri florasının dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan kirpik dibi iltihabı ve sıklıkla beraber görülen yağ bezi problemleri tedavi edilmediği takdirde arpacık ve şalazyon denen sert yağ kistleri oluşturabilir. Bu hastalarda kuru göz sendromu daha sık gelişir ve daha şiddetli seyreder. Özellikle yaşlılarda kirpiklerde içe dönme, göze batma ve dökülme gibi sorunlar gelişebilir. Blefarit yani kirpik dibi iltihabı gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göz içi ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini arttırabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir