Çarşamba, Kasım 24
Home>>Hastalıklar>>Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları: Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları: Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları: Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

Vücutta küçük kırmızı kan noktaları tipiktir. Yaşa ve bulunduğunuz çevreye göre değişkenlik gösterir.

Cildimiz kızarıklıklar, lekeler, ve her türlü çizilme veya hasar almaya eğilimlidir. Bu nedenle ciltte birçok tahribat meydana gelebilir. Çoğu durumda vücutta küçük kırmızı kan noktaları önemsizdir ve kendiliğinden geçer.

Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktaların nedenlerini önceden teşhis ettirip, sebebi önemliyse bir an önce tedavi uygulamak en doğrusu olacaktır.

Deride kaşıntısız aniden çıkan kırmızı lekelerin nedenlerine bir bakalım:

Vücutta Küçük Kırmızı Kaşıntısız Kan Noktaları Nedenleri  

Doğum Lekeleri: Doğum lekeleri, ciltte doğum sırasında veya sonrasında ortaya çıkan renkli lekelerdir. Bazı durumlarda bu lekeler kırmızı olmaktadır. Bu durumlara genellikle vasküler doğum lekesi Deride bulunan anormal kan damarları bu tür doğum lekelerine sebep olur.

Sivilce: Sivilceler kişiden kişiye göre şiddetli ve hafif dereceleri arasında değişen bir cilt durumudur. Yüksek oranlarda kırmızı ve şişmeye eğilimli cilt kusurlarıdır.

Anjiyomlar (Damardan Kaynaklanan Bir Tümor): Anjiyomlar, vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilecek cilt şişmesi veya büyümesidir. Bir araya toplanan, deri üstünde veya altında papüller olarak da bilinen kırmızı şişlikler şeklinde görülen cilt kusurlarındandır. Bu durum kan damarlarından kaynaklanır.

Keratoz Pilaris: Keratoz pilaris, protein keratininin aşırı derecede üretilmesinden kaynaklanan zararsız bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla kalça bölgesinde görülür.

Çıban: Çıban kıl folikülü veya yağ bezinin cilt enfeksiyonudur. Genellikle irin ile dolu, sert ve kırmızıdır. İrinin sıkılması ve hijyenik bir şekilde temizlenmesi ile kaybolur.

Alerjik Reaksiyonlar: Vücutta küçük kırmızı kan noktalarının en yaygın nedeni alerjik reaksiyonlardır. Yiyeceklerle, havadaki polenlerle, kozmetik ürünleriyle, cilt bakım ürünleriyle, çamaşır suyuyla veya diğer tahriş edici maddelerle ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki hastalıklar veya durumlarda vücutta kırmızı lekeler kaşıntılı veya kaşıntısız olarak ortaya çıkabilir:

Kızamıkçık

Impetigo

Kanama bozuklukları

Lupus

Kawasaki hastalığı

Ramsay Hunt Sendromu

Genital iltihap

Genital siğiller

MRSA enfeksiyonu

Uyuz

Frengi

Lyme hastalığı

Kızıl (Scarlet Ateşi)

Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları Nasıl Geçer?

Öncelikle bu durumun nedenlerini sizlere belirttik. Vücutta küçük kırmızı kan noktaları, kollarda minik kırmızı noktalar, vücutta kırmızı noktalar, vücuttaki kırmızı yuvarlak lekeler, göz çevresinde kırmızı noktalar, deri altında kırmızı noktalar, vücutta çıkan kaşıntılı veya kaşıntısız kırmızı lekeler nasıl vücudun bölgelerine göre değişiklik gösteriyorsa, tedavisi de çıktığı bölgeye veya kişinin sağlık durumuna göre değişiyor.

Bu gibi durumlarda yapılabilecek en doğru hareket doktorunuza başvurmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir