Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Vücut Ağrılarınızın Sebebi Buğday Mı?
Faydalı BilgilerHastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Vücut Ağrılarınızın Sebebi Buğday Mı?

Vücut Ağrılarınızın Sebebi Buğday Mı?

Tüm dünyada romatizmal hastalıkların, kanserin, obezitenin, kalp-damar hastalıklarının ve şeker hastalığının kat kat arttığı bugünlerde buğday, tüm bu hastalıkların suçlusu ilan edildi.

Yıllar önce, sağlıklı beslenme için önerilen buğday şimdi tam bir hedef tahtası haline geldi. Peki modern buğday hayatımıza girdiğinden beri neler oldu? Tüm dünyada kanser, obezite, şeker hastalıkları gibi bir çok hastalık artış gösterdi.

Buğday bize nasıl zarar veriyor?
Buğday, sülfirik asitin en büyük kaynağıdır.

Buğday ; karın bölgesinde içsel yağlanma yapıyor. Bu yağlanmanın sonucunda ortaya çıkan iltihap eklemlerinde iltihaplanmasına neden oluyor. Aynı iltihabı şeker hastalarında kalp hastalarında da ilgili bölümlerde yapıyor. Başta leptin ve diğer oluşan hormonlarla, eklemlerin iltihaplanıp aşındığı ortaya çıktı. Gluten arttıkça, kilonuz artıyor, kilonuz arttıkça leptin düzeyi de artıyor. Üstelik kanda ne kadar yükselirse eklem sıvısında da o kadar yükseliyor.

Ne kadar çok buğday ürünü tüketirseniz kan glukozu o kadar fazla ve sık yükselir, böylece glikasyon ortaya çıkar, eklemlerdeki kıkırdak hücreleri glikasyona son derece duyarlıdır Aslında kıkırdak hücreleri son derece uzun ömürlüdür ve üremezler, bir kez zarar gördüler mi iyileşmezler. Kollajan ve agrekan gibi ilik porteinler glikasyon olursa son derece sertleşir. Glikasyonun zararları süreklidir. İliklerin esnememesine ve sonuçta parçalanmasına neden olur.

Buğday glukozu ne kadar mı yükseltir?
Basit şeker sakarozun yani sofra şekerinin glisemik indeksi 59, beyaz ekmeğin 69,tam tahıllı ekmeğin 72 dir. Yani buğday komplex falan değil süper bir karbonhidrattır. Barbunyanın glisemik endeksi 51, greyfurtinsiki 25, somon veya cevizin 0 dır . Çikolatanın 68 dir. İki dilim tam tahıllı ekmek kan şekerini iki yemek kaşığı şekerden daha fazla yükseltir. Buda iç yağ hücreleri aracılığı ile iltihaplanma ve kıkırdak dokunun yıkımına yol açar. İşte size şiş, ağrılı, hareket kabiliyeti azalmış eklemler.

Sebze proteini tüketimi ne kadar çoksa kalça kırığı oranı o kadar azdır. Ellili yaşlarda kadınlarda kemik kalitesinden kaynaklı kırık görülme olasılığı % 50 dir. Bu oran meme kanseri için % 10 ,rahim kanseri için %2 dir. Kemik yoğunluğunu azalmasında bir nedende besinlerin özellikle D vitamini ve kalsiyumun sindirilmesindeki aksaklıklar ile interlokin gibi kemiklerdeki minerallerin azalmasını tetikleyen iltihabi unsurlardır. Beslenmede buğdayı dışlarsanız hem iltihap yok olur, hem de besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlarsınız.

Buğday tüketimini azalttığınızda kemik ağrılarınızın geçeceğine dair garanti veren doktorlar bile mevcut..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir