Pazar, Kasım 21
Home>>Faydalı Bilgiler>>Vücudunuza Vitamin Artışı Verecek 7 Sağlıklı Meyve
Faydalı BilgilerSağlık Haberleri

Vücudunuza Vitamin Artışı Verecek 7 Sağlıklı Meyve

Vücudunuza Vitamin Artışı Verecek 7 Sağlıklı Meyve

Tatlı ve sağlıklı bir şeye ihtiyacımız olduğu günlerde, meyve aklımıza ilk gelen besin olmalıdır. Bazen, içerdikleri şeker ve karbonhidrat nedeniyle aşırı meyve tüketiminin kısıtlanması gerektiği konusunda bilgiler paylaşıyoruz. Ancak meyveleri beslenme programımızdan tamamen kesmek anlamına gelmemelidir. Sağlıklı yaşamak ve ve kendinizi şımartmaya devam etmek, dengeyle ve iyi seçeneklerle meyve tüketimine devam edebilirsiniz. İyi haber şu ki, vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duydukları vitamin ve besinleri sağlayan birçok meyve türü var!

Düzenli bir greyfurt porsiyonu, kolesterolü ve insülin direncini azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olmak için faydalıdır. Narenciye ayrıca C vitamini ile doludur, daha az su içerir ve iyi miktarda lif içerir. Birçok çalışma, günlük diyetlerine greyfurt ekleyenlerin, sağlıklı bir kiloyu korumayı başardıklarını ve hatta greyfurt yemeyenlere göre daha kolay kilo verebildiklerini göstermiştir.

Ananas

Ananas, en sağlıklı seçenek olarak tropik meyve kalabalığının arasından sıyrılıyor. Sadece bir fincan günlük önerilen C vitamini alımının yüzde 131’ini ve önerilen manganezin yüzde 76’sını sağlar. Meyve besleniciler tarafından kısmen anti-inflamatuar özellikleri ve kansere karşı korunmaya yardımcı olan ve tümör büyümesini engelleyen bromelain miktarı nedeniyle sevilir.

Ahududu

Bu ahududuya aklınızda tutun – bir fincanı sekiz gram lif verir! Lif, daha uzun süre daha tok kalmamıza yardımcı olur ve yemekten hemen sonra çikolatayı özlememize neden olan şeker alma hissini önler. Ahududu ayrıca cilt ve kemik sağlığı için de iyi olan bağışıklık sistemimizi ve manganezimizi desteklemek için C vitamini içerir.

Nar

Nar , şarapta ve yeşil çayda bulunan antioksidan miktarının üç katını içerir . Ayrıca kanser (ve diğer hastalıklar) riskini azalttığı, tansiyonu düşürdüğü ve bir anti-enflamatuar olarak işlev gördüğü de bilinmektedir. Küçük tohumlar ayrıca C vitamini, potasyum ve lif içerir.

İlginizi Çekebilir: 7 İnanılmaz Faydası Olan Nar ve Besin İçeriği

Yaban Mersini

Bu güzel yaban mersini meyvesinin bol miktarda faydası var. Antioksidanlar açısından son derece yüksektir, kalbiniz için sağlıklıdır, inme, Alzheimer ve kanserleri önleyebilir, stresi azaltabilir ve görme duyusu için mükemmeldir. Güçlü meyveler, beyninizin yüksek seviyelerde çalışmasına ve yaşlı popülasyonlardaki hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Yaban Mersininin 9 Faydası ve Besin Değerleri

Avokado

Her ne kadar ‘geleneksel’ tatlandırıcı meyvelerden olmasa da Avokadolar, diğer meyvelerin çoğunun aksine karbonhidratlı ve bol miktarda sağlıklı yağ içeren oldukça güçlü bir meyvedir. Avokadolarda bulunan tekli doymamış yağ olan Oleik Asit, kalp sağlığını geliştirebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Ayrıca avokado, günlük önerilen potasyumun yüzde 28’ini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Daha Fazla Avokado Yemeniz İçin 6 Neden

Acai Üzümü

Acai üzümü, süper yiyecekler ve tart aroması sayesinde kısmen yavaş yavaş popülerlik kazanıyor. Brezilya meyveleri antioksidanlar ve kolesterolü düşürmeye, kalbi sağlıklı tutmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan polifenol açısından yüksektir. Taze meyveleri bulmak genellikle zor olduğundan, donmuş poşetler alarak bunları diyetinize dahil edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir