Salı, Kasım 23
Home>>Beslenme>>Vitamin D Eksikliğinde Görülen Belirtiler
BeslenmeVitaminler

Vitamin D Eksikliğinde Görülen Belirtiler

Vitamin D Eksikliğinde Görülen Belirtiler

Araştırmacılar D Vitamini eksikliğinin başında görülen belirtilerin bazen anlaşılmayacak kadar değişik ya da az olduğunu belirtiyor. Daha önce D Vitamini Eksikliği ve D Vitamini Eksikliğinin nedenlerini sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda D Vitamini eksikliğinde bazen ihtimal ettiğimiz belirtiler hakkında size bilgi vereceğiz.

D Vitamini Eksikliği: Kas Güçsüzlüğü

Elbette, kas güçsüzlüğü genel ve normal vücut yorgunluğu gibi görünebilir, ancak vücudunuzda daha genel bir yorgunluk yaşarsanız, belirli bölgelerdeki kas zayıflığı sorunları aylarca fark edilmeyebilir. Vücudunuzdaki D vitamini eksikliği daha da kötüleştiğinde, kas ağrılarınız daha belirgin hale gelecektir. Görünüşte normal olan bu ağrılar daha sonra kas ve kemik ağrısına dönüşecek. Bunlarda genel olarak vücut yorgunluğuna ve zayıf kaslara neden olacaktır.

D Vitamini Eksikliği: Kemik Ağrısı

Bir yetişkin olarak, kemikleriniz büyümeyi durdurur, ancak yeni kemik dokusu hala eskisiyle değişmektedir. Ciddi vitamin D eksikliği, bu yenilenmeyi engelleyerek, osteomalazi olarak bilinen kemiklerin yumuşamasına ve ağrıya ve osteoporozun artmasına neden olur. Güneşe fazla zaman harcamıyorsanız veya süt ürünlerinden uzak durursanız, kemik ağrısına yol açabilecek D vitamini eksikliği ile karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Osteoporoz Nedir? Osteoporoz Nedenleri, Belirtileri ve Risk Faktörleri

D Vitamini Eksikliği: Solunum Sorunları

Çalışmalar, D vitamininin vücudunuzun solunum hastalıklarına karşı kendini savunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir ve bu özellikle çocuklarda geçerlidir. Örneğin, eğer oğlunuz veya kızınız aşırı astım hastası olursa, D vitamini alımını artırmak isteyebilirsiniz.

Solunum problemleri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan muzdarip birileri, normalde iyi yaptıkları bir görevden sonra kolaylıkla soluk almada sıkıntı yaşayabilir. Solunum sorunları, tıp mesleği mensupları tarafından olabildiğince çabuk ele alınmalıdır.

D Vitamini Eksikliği: Başımızın Aşırı Terlemesi

Yıllar önce yeni doğan bebeklerin başlarının neden bu kadar terlediği incelendiğinde vücutta yeterli miktarda D vitamininin olmadığı bulunmuştur. Çocuğunuzu emziriyorsanız, bebeğinizin iyi bir miktar aldığından emin olmak için D vitamini açısından zengin olan veya rejiminizde D vitamini damlası içeren daha fazla yiyecek tüketmek yararlı olabilir. Diyetinize eklemeyi düşünmeniz gereken bazı yiyecekler yağlı balık, portakal suyu, soya sütü ve bazı tahıllardır. Ayrıca, D vitamini ile zenginleştirilmiş peynir gibi süt ürünleri de tüketebilirsiniz. Ayrıca güneşe çıkmayı asla ihmal etmeyin.

D Vitamini Eksikliği: Depresyon

Cildinizin güneşe ihtiyaç duyması artık şaşırtıcı bir bilgi değildir. D vitamini sıklıkla güneş ışığı vitamin olarak adlandırılır, çünkü cildinizde güneş ışığı ile aktive edilir. Eğer daha azgüneş ışığına çıkıyorsanız etrafınızdaki kişilere göre depresyona girme ve agresif olma riskiniz daha fazla olabilir. Bu önemli vitamin, mutluluk hislerimizi etkiler. Çalışmalar düşük D vitamini düzeylerini depresyonla ilişkilendirmiştir.

D Vitamini Eksikliği: Kısırlık

Araştırmalar, D vitamini eksikliğinin aslında kadın infertilitesinin önde gelen bir nedeni olan polikistik over sendromunun gelişiminde rol oynayabileceğini göstermiştir. PCOS’un yaygın bir semptomu, karanlık, kadifemsi cilt lekeleri gibi görülen akantozis nigrikans’tır.

Amerika merkezli Mind Body Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre Amerika’nın nispeten daha az güneş alan kuzeybatı bölgesindeki genç kadınların akantozis nigrikans lekeleri, PCOS ve diyabet semoptomları görülmekteydi. 6 haftalık D vitamini takviyesi sayesinde infertilite dahil olmak üzere bu belirtilerden kurtulmuştur.

İlgili Yazılar

  • Akantozis Nigrikans (Acanthosis Nigricans) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
  • Polikistik Over Sendromu Etkilerini Doğal Yöntemlerle Azaltma
  • Kadınlarda İnfertiliteyi Önleme İçin Beslenme Rehberi

D Vitamini Eksikliği: Kronik Enfeksiyonlar

D vitamininin insan vücudundaki 2,000’den fazla gen üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir, bu yüzden vücudunuzun bağışıklık sisteminin gücünün de D vitamini aldığınıza bağlı olması şaşırtıcı değildir.

Vücudunuzda iyi ve sağlıklı bir miktarda D vitamini bulunduğunda, bağışıklık sisteminiz enfeksiyon ve hastalıklarla kolayca mücadele edebilir. D vitamini eksikliği, genel sağlığınıza isabet edebilir ve sizi sürekli saldırılara, sağlık sorunlarına veya korkulara karşı savunmasız bırakabilir.

D Vitamini Eksikliği: Kalp & Damar Hastalıkları

Kardiyovasküler hastalıklar, hasar görmüş kan damarlarını veya sık kan pıhtılaşmasını içerebilen kalp rahatsızlıklarıdır. Görülmesi daha kolay olan bazı kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili semptomlar, baş dönmesi, ağır şişkinlik, solunum sorunları ve göğüs ağrısıdır. D vitamini eksikliği nedeniyle kalp damar hastalıklarındaki risk daha da artmaktadır.

D Vitamini Eksikliği: Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, saç derisinde veya vücudunuzdaki diğer kısımlarda pullu bir döküntüdür. Bu stres tarafından oluşabilir. Sedef hastalığı her zaman D vitamini eksikliğine bağlı olmamasına rağmen, vitamin genellikle tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. D vitamini eksikliği varsa, vücudunuzun sedef hastalığına karşı kendini savunması daha zor olacaktır.

Sedef hastalığı için ayarlanmış bir tedavi yoktur, ancak doğru tedaviyle kontrol edilmesi kolaydır. Stresin azaltılması ve D vitamininin arttırılmasının yanı sıra, sedef hastalığından kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi için başka yöntemler de vardır. ( İnce Yulaf Ezmesinin 6 Cilt Faydası: Sedef Hastalığını Tedavi Eder )

D Vitamini Eksikliği: Kronik Ağrılar

Vücudunuzda kronik, yaygın bir ağrı hissederseniz, bunun nedeni vücudunuzun D vitamini içermemesi olabilir. Ancak bu bağlantı sadece yeni keşfedilmiştir. Sadece 2010 yılında, araştırmacılar kronik ağrı ve D vitamini eksikliği arasındaki bağlantıya bakmaya başladılar.

Artık düşük D vitamini düzeylerinin bir kişinin kronik ağrıya sahip olma şansını arttırdığı kanıtlanmıştır, ancak bunu gidermek için takviyeler alınabilir.

D Vitamini Eksikliği: Kronik Böbrek Hastalığı

Böbrekler, kanınızı temizlemek için sürekli çalışan organımızdır. Doğru çalışmıyorlarsa, kan dolaşımınız atıkla dolmaya başlar, bu da sağlığınıza önemli ölçüde zarar verebilir. Doktorlar son zamanlarda böbrek sağlığını kardiyovasküler hastalığa bağlamışlardır. D vitamininin böbrek sağlığınız için inanılmaz derecede önemli olabileceği de keşfedilmiştir.

Ayrıca bakınız: Böbrek Rahatsızlıklarını Önleme Yolları

D Vitamini Eksikliği: Saç Kaybı

Saç dökülmesi sıklıkla strese neden olur, ancak saç dökülmesi ciddi olduğunda, bir hastalık veya besin eksikliğine bağlı olabilir. Bu konuda çok az araştırma olmasına rağmen, kadınlarda yaygın saç dökülmesi düşük D vitamini seviyeleri ile bağlantılıdır.

Alopesi areatabaş ve vücudun diğer bölgelerinden gelen şiddetli saç dökülmesinin gösterdiği bir otoimmün hastalıktır. Ayrıca, D vitamini eksikliği nedeniyle çocuklarda yumuşak kemiklere neden olan bir hastalık olan raşitizm ile de ilişkilidir. D vitamini düzeyi düşük olan kişiler genellikle alopesi areata hastalığına daha meyillidir.

D Vitamini Eksikliği İle İlgili Son Düşünceler

D vitamini eksikliği muhtemelen sizin düşündüğünüzden daha yaygındır ve birçok insan bunun farkında değildir. Bunun nedeni, semptomların çoğu zaman ince ve tam belirgin olmamasıdır, yani aslında D vitamini eksikliği ya da başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek zordur. D vitamini eksikliğinden muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzu ziyaret etmeniz ve kan seviyenizi kontrol ettirmeniz önemlidir. Neyse ki, D vitamini eksikliği genellikle düzeltmek kolaydır. Güneşe maruz kalma oranınızı artırabilir, D vitamini açısından zengin besinler yiyebilir veya ek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir