Cuma, Haziran 25
Home>>Hastalıklar>>Vasektominin Yan Etkileri Nelerdir?
HastalıklarTedaviler

Vasektominin Yan Etkileri Nelerdir?

Vasektominin Yan Etkileri Nelerdir?

Vasektomi operasyonu erkeklerde erkek genital organına zarar vermeden sperm üretiminin kesilmesidir. Birçok erkek için bu durum erkekliklerini kaybetme olarak algılanır. Bununla birlikte vasektomi aile planlamasının önemli bir parçasıdır. Bugün birçok erkek vasektomi yöntemini aile planlaması olarak uygulamaktadır. Vasektomi ameliyatı oldukça güvenli ve zararsız bir prosedürdür.

Vasektominin yan etkileri oldukça azdır. Birçok çift bu yöntemi doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaktadır. Bunun nedeni bu yönteminin yan etkilerinin oldukça az olması ve kadınlarda uygulanan diğer doğum kontrol yöntemlerinin ciddi yan etkilere neden olmasıdır. Diğer bir taraftan vasektomi yaklaşık olarak 30 dakika süren kısa bir prosedürdür ve ayakta tedavi yöntemi uygulanır. Vasektomi olan erkekler birkaç gün gibi kısa bir süre içerisinde işlerine geri dönebilirler.

Vasektominin en önemli yan etkileri genital bölgede kısa süreli ağrı ve rahatsızlık hissidir. Bunlar oldukça sık olarak gözlemlenen yan etkilerdir. Doktorlar bu tür yan etkiler için soğuk kompresi ve bazı ağrı kesicileri önerirler. Bunun dışında bu yan etkilerin oluşmaması için birkaç gün dinlenmede oldukça önemlidir.

Vasektomi prosedürünün birçok faydası bulunmaktadır ve yan etkileri oldukça sınırlıdır. Bu nedenle birçok çift doğum kontrolü olarak bu yönteme başvurmaktadır. Eğer vasektominin yan etkileri konusunda endişei iseniz bir doktora danışarak bigi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir