Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Uykusuzluk Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Uykusuzluk Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Hepimiz biliyoruz ki, sağlıklı bir vücudu korumak için sağlıklı uyku çok önemlidir. Heyecan ya da stres nedeniyle bir süre uyuyamazsanız, bu uykusuzluk anlamına gelmez. Uykusuzluk, yaşamınız için zarar görmeden hemen tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Uykusuzluk, genelde kaygı, stres veya depresyon nedeniyle olabilir. Bunlar depresyonun en yaygın nedenleridir ve uykuda zorluklar durumu daha da kötüleştirebilir. Diğer yaygın duygusal belirtiler şunlardır: Öfke, Travma, Bipolar Bozukluk, Endişe ve Keder, Aşırı Aktif Tiroid Bezi, Menopoz, Astım.. (Bakınız: Uykusuzluğun 8 Ana Nedeni)

Uyku hapları kullanmak yerine doğal yollarla uykusuzluğu tedavi etmek için bu inanılmaz yolları deneyin.

Uykusuzluğu Önlemek İçin Öğleden Sonra Kahve İçmeyin

Yatağa gitmeden önce kahve içmenin iyi bir fikir olmadığını biliyor olabilirsiniz. Ancak öğlen yemeği yedikten sonra kahve içmek, akşamları da sizi etkileyecek.

Ayrıca kafein içeren içeceğin sadece kahve olmadığını unutmayın, kafein içeren gazoz ve diğer içeceklerden bile kaçınmalısınız. Güzel bir uyku çekmenize yardımcı olan yeşil çay gibi doğal içecekler tüketmeye çalışın.

İlginizi Çekebilir: Uzun Süre Uykusuz Kalırsak Ne Olur?

Uykusuzluğu Önlemek İçin Yatmadan Önce Egzersiz Yapın

Uyku açısından, 45 dakikalık aerobik egzersiz vücudun tüm iç organlarının düzgün çalışması için doğal hormonlarınızı artıracaktır. Günde herhangi bir zamanda egzersiz yapabilirsiniz ancak yatmadan önce bunu yaptırmanızı öneririm böylece vücudunuz yorgun olur ve daha hızlı uykuya dalarsınız.

Uykusuzluğu Önlemek İçin İçmeniz Gerekenler

Papatya Çayı: Papatya, doğanın bize sunduğu doğal bitkilerden biridir. Size sağlıklı uyku verebilecek antibakteriyel ve anti inflamatuar özellikler içerir. Günde birkaç bardak papatya çayı içebilirsiniz ancak uyumadan 45 -30 dakika önce son bir bardak papatya çayı içmek daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

Sıcak Süt: İster inan ister inan ister sıcak süt, uykusuzluğu tamamen tedavi etme yeteneğine sahiptir. Sıcak süt içindeki potasyum ve triptofan, güzel ve huzurlu uykuyu düzenlemeye yardımcı olur. Yatmadan bir saat önce ılık süt içmek, daha iyi uyumanızı sağlayacaktır.

Uykusuzluğu Önlemek İçin Yiyebilecekleriniz

Muz: Muz sadece iyi bir meyve değil, uykusuzluğu tedavi etmenin en etkili yollarından biridir. Muzlar, sakinleştirici etkileri olan triptofan olarak bilinen bir amino asit içeren büyük bir potasyum kaynağıdır. Bu amino asit serotonin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur ve güzel uykuyu düzenler. Muzlardaki demir ve kalsiyum vücudu sakinleştirir. Yatmadan önce 1 muz tüketin.

Bal: Bal sadece smoothie’lere ve diğer içeceklere lezzetli tatlar eklemekle kalmaz, aynı zamanda uykusuzluğun tedavisi için harika bir ilaçtır. Balda bulunan antioksidanlar stres hormonlarını azaltır ve uyku miktarını artırır. Sadece içinde Himalaya tuzu ile karıştırılmış 1-2 sofra kaşığı bal tüketmeniz gerekiyor. Mükemmel sonuçları görmek için düzenli olarak tekrarlamanız gerekir.

Kivi: Kiviler, uykusuzluğa da neden olabilen beyindeki oksidatif stresi hafifleten antioksidanlar açısından zengindir. Yapmanız gereken tek şey, uykusuzluk tedavisi için her gün uyumadan bir saat önce 1-2 taze kivi yemektir.

Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi, daha iyi uyumanıza yardımcı olan harika yatıştırıcı özelliklerle doludur. Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi tozunu bir bardak ılık su ile karıştırıp içmeniz yeterlidir. Alternatif olarak, bu hindistancevizi tozunu smoothies, meyve suları ve salatalarınıza ekleyebilir ve uykusuzluğu tamamen iyileştirmek için düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Uykusuzluğu Önlemek İçin Sıcak Banyo

Yatmadan bir saat önce sıcak duş veya sıcak banyo yapmak, güzel bir uykuya sahip olmanıza ve uykusuzluğunuzu etkili bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, tahrişe, rahatsızlığa ve kaşınmaya neden olan mantar ve bakterileri çıkararak her türlü cilt enfeksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Bu tedaviyi daha etkili hale getirmek için küvetinize birkaç damla uçucu yağ ilave edebilirsiniz. Esansiyel yağlardaki yatıştırıcı özellikler beyninizi sakinleştirecek ve rahatlatacaktır.

Uykusuzluğu Önlemek İçin Yoga ve Meditasyon

Yoga ve meditasyon, vücudunuzdaki stres hormonlarını rahatlatmanın ve beyninize sakinlik sağlamanın en iyi yoludur. Yoga ve meditasyon, ruh halinizi geliştirir ve size sağlıklı bir uyku verir ve hatta vücudunuzu rahatlatır. Düzenli olarak 15 dakikalık yoga ve meditasyon yapmayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir