Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Uykusuzluk Prostat Kanseri Sebebi Olabilir mi?
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Uykusuzluk Prostat Kanseri Sebebi Olabilir mi?

Uykusuzluk Prostat Kanseri Sebebi Olabilir mi?

Araştırmalara göre prostatın nedenlerinden biri de uyku sorunları çekmek..

Uykuya dalmakta güçlük çeken veya uyuklama sorunu yaşayan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin iki kata kadar artabileceği belirlendi.

Iceland Üniversitesi’nden bilim adamları, 67-96 yaşındaki 2 binden fazla erkeğin sağlık ve uyku durumunu 5 yıl boyunca araştırdı.

Araştırmanın başında prostat kanseri belirtisi bulunmayan katılımcılardan yüzde 8,7′si “fazla”, 5,7′si ise “çok fazla” uyku sorunları bulunduğunu belirtti. Araştırma süresince katılımcıların yüzde 6,4′ü prostat kanserine yakalandı.

Bilim adamları, uyku sorunlarıyla prostat kanserine yakalanma riskinin bağlantılı olduğunu, bu sorunları fazla yaşayanlarda riskin iki kata kadar artabileceğini belirtti.

Araştırmacılardan Lara G. Sigurdardottir, daha önce uyku sorunları bulunan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin arttığının bilindiğini ifade etti.

Sigurdardottir, sonuçların başka çalışmalarla da doğrulanması halinde uyku sorunlarının giderilmesinin prostat kanseri riskinin azaltılmasına yönelik tedavilere ışık tutabileceğini vurguladı.

Konuya ilişkin makale, “Cancer Epidemiology” dergisinde yayımlandı.

Prostat Kanserine Karşı Domates Tüketin

Erkeklerde önemli bir görevi olan prostatın rahatsızlığı beslenmeye de bağlı..

Prostat erkeklerde meninin yapımından sorumlu bezdir. Bu bezde ortaya çıkan kansere prostat kanseri denir. 50 yaşın üstündeki erkeklerde en çok öldüren kanser türüdür. 65-75 yaş arasında görülme ihtimali en fazladır ve yaşlı erkeklerin hastalığı diye de bilinir. Belirti vermeyen türü daha yaygındır. Tedavisi cerrahidir. Kanser tanısı nedeniyle kemoterapi ve ışın tedavisi de gerektirebilir. Ama sağlıklı bir beslenme prostat kanserinin oluşumunu önleyeceği gibi oluşan kanserin gelişimini de yavaşlatabilir. Uzmanlar ve yapılan araştırmalar şu besinlerin prostat kanserine iyi geldiğini söylüyor…

KIRMIZI BiBER
İçerdiği antioksidanlar sadece prostat değil tüm kanser türlerine karşı koruyucudur.

KAHVE
Günde ortalama 2-3 bardak kahve içen kişilerde prostat kanseri görülme oranı yüzde 20 daha düşük oluyor.

SOYA FASULYESi
İçindeki maddeler prostat kanserine yol açan PSA seviyelerini düşürür. Soya tüketimi yüksek toplumlarda prostat kanserinin az görüldüğü kanıtlanmıştır.

YEŞiL ÇAY
Özellikle polyphenollerden zengindir. Bu madde kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Ayrıca yeşil çay, kanser hücrelerinin saldırganlığını arttıran polyamin maddesini de azaltır.

KABAK ÇEKiRDEĞi
Kabak çekirdeğinde bulunan yağ, taşıdığı özel sterollerden dolayı prostat kanserine iyi geliyor. Her gün bir avuç öneriliyor.

MANTAR
Selenyum, prostat kanserine en iyi gelen takviyelerdendir. Bolca selenyum içeren mantarlar da tümör büyümesini engeller.

RiSK FAKTÖRLERi

AİLESEL YATKINLIK:
Birinci dereceden akrabalarında prostat kanseri olanların, prostat kanseri riski 2 kattan daha fazla artıyor.

HORMONLAR:
Erkeklik hormonlarının fazla olması da prostat kanserine yakalanmayı tetikliyor.

BESLENME:
Fazla oranda katı yağ tüketimi prostat kanseri riskini artırıyor.

CİNSEL AKTİVİTE:
Sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat sürenlerde prostat kanseri riski düşüyor.

İYİ HUYLU BÜYÜME:
İyi huylu prostat büyümesi olanlar mutlaka düzenli olarak kontrol yaptırmalı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir