Pazar, Nisan 18
Home>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Uyku Pozisyonuna Bağlı Bebek Ölümleri
Çocuk HastalıklarıEbeveynUyku Hastalıkları

Uyku Pozisyonuna Bağlı Bebek Ölümleri

Uyku Pozisyonuna Bağlı Bebek Ölümleri

Bebeğiniz uyurken güvenli mi? Yanlış bir uyku pozisyonunda bulunması halinde ölümle yüzleşebilir mi?

Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltan uyku ürünleri mevcut. Sırt üstü normal bir şekilde yatırılan bebekler uykuları sırasında midelerinin üzerine dönebiliyor. Bebeklerin çoğu yana ve midelerinin üzerine dönerken boğularak nefessiz kalıyor ve ölüyor. Bu riski nasıl azaltabiliriz? Yetkililer bu konudaki güvenlik adımlarını uygulamaları için anneleri uyarıyor.

Uyku için bir bebek, oyuncak veya uyku aracı kullanmayın. Yatağında sadece kendisi olmalı. Aksi halde bu tehlikeli ve gereksizdir.
Beşiğe veya beşik altına destek amaçlı yorgan, minder, yastık koymayın.
Ani bebek ölümü sendromunu önlemek için, bebeğiniz şekerleme yaparken uykuya dalmışken onu yatırın.

Reflü gibi tıbbi durumların tedavisini mutlaka yaptırın. Mide ve sindirim sorunları olan bebekler uyku sorunları yaşar. Yastığı düz olmalıdır. Yanlara destek yastıkları konulabilir. 21 günlük ile 4 aylık bebekler bu riski daha çok paylaşıyor. Dördüz, üçüz, ikiz bebekler bir arada yatırılmamalı, soluk almaları zorlaşır. Sürekli sırt üstü (9 saat üstsüte gibi) yatırılmamalı bir süre sonra sırtlarına eğim verilmelidir.

Bebeğinizin Uykusu ve Şekerlemesi Hakkında Bilgiler

Bebeğinizi uyurken izlerken kalbiniz sevgiyle dolar. Tatlı ve masum görünür. İstediğiniz zaman gece uykusuna dalıp sizin gibi tüm gece uyumayabilir.

Bebeğinizle bir uyku planı yapmanız gereklidir. Bebeğinizi uyku ihtiyaçlarını anlamalısınız. İlk 2 ay boyunca yeni doğanlara sürekli uyku gerekir. Emzirme döneminde 2 saatte bir besleyin. Biberonu az tercih edin. 10 ila 18 saatlik uyku sürecinde 3-4 saatlik uyanışlar ve uykuya dalışlar göreceksiniz. Bebekler gece gündüz farkını bilmez. Sabah 5 ile 6 arası uyanabilir. 9 aya kadar uyku düzeni oturacaktır siz de bu sürece alışacak ve kendinizi ayarlayacaksınız. Akşam iyi bir uyku çekmesi ve sizi uyandırmaması için öneriler:

Gündüz sessiz ama aktif ve yorucu oyunlar oynamak geceleri uykularını getirir.
Geceleri de yapabilecekleri aktiviteleri devam ettirmeniz.
Sakin ve huzurlu aktiviteleri ve sevdiği şeyleri odasında bulundurun.
Uyku alanıyla bunu ilişkilendirin. Oda içinde ışık ve sesler olmasın.

Uyku arasında uyanıp kendi başına sürüklenip kayması ve düşmesini önleyici tedbirler alın. Her uyandığında onu kucaklamayın kendi uyanıp uykuya dalmayı öğrensin. Yine her ağladığında yanına koşmamak ona uykuyu öğretecektir. Uykulu veya uyanıkken beşiğine yatırın. Odayı terk edin. Ağlıyorsa birkaç dakika bekleyin. Kontrol edip gidin. Her ağlamaya başladığında yanına gitme süresini 5 dakika daha uzatın. Birkaç gün sürecek bu süreçte bebeğiniz kendi uyumayı öğrenecektir. Uykudan önce iyice dinlenmiş olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir