Salı, Mayıs 11
Home>>Cinsel Sağlık>>Türk Erkeklerinin Cinsel Sorunları Neler?

Türk Erkeklerinin Cinsel Sorunları Neler?

Tek soru ve cevaplar erkeklerin cinsel sorunları tespit edilebilir.

Letonya’nın başkenti Riga’da Bayer tarafından yapılan uluslararası basın konferansına katılan uzmanlar, dünya çapında 20 ile 75 yaş arası 152 milyon erkeğin ereksiyon sorunu yaşadığını söylüyor. Bu rakamın 2025 yılında 322 milyon olması bekleniyor. İngiliz profesör Geoffrey Hackett, erkek hastalarında erektil disfonksiyon (ED) sorunu varsa mutlaka bir sebebinin olduğuna dikkat çekiyor. Ereksiyon sorununa karşı 3 yıla kadar herhangi bir tıbbi tedaviye başlanmazsa, bu durumun kalp krizi için büyük risk taşıyacağını söyleyen Prof. Hackett, ED sorunu görülen erkeklerde yüksek kolesterol riskinin diğer erkeklere oranla 2 katı, diyabet riskinin ise 4 kat daha fazla olduğunu vurguluyor.

KİLOLU ERKEKLER DİKKAT!

Ereksiyon probleminin temelinde yatan nedenlerin başında, vücutta oluşan fazla yağlanma geliyor. İtalyan Prof. Emmanuele A. Jannini ise, ereksiyon sorununun önceki yıllarda daha çok yaşlılarda görülürken, günümüzde geç erkeklerde de görülmeye başladığını söylüyor. Hayat tarzının günümüz erkeğini giderek ED sorununa sürüklediğini belirten uzmanlar, özellikle alkol ve sigara tüketiminin yaygın olduğu ülkelerde ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

ED OLAN ERKEKLERİN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

Uzmanlar ED olan erkeklerin ilişkilerindeki bir numaralı sorunun tatminsiz cinsel yaşam olduğunu düşündüklerini ve cinsel birleşme sıklıklarından memnun olmadıklarını belirtiyor. Çokuluslu bir anket araştırması, erkeklerin tatmin edici olmayan cinsel yaşamına dikkat çekiyor. Araştırma, ED olan erkeklerin ortalama yüzde 65’inin hiç ilaç kullanmadığını gösteriyor. Ayrıca kendi kendine tanı koyan, ancak tedavi görmeyen ED hastası erkek sayısı, Türkiye’de yüzde 74.2’yi, Rusya’da ise yüzde 67.6’yı buluyor.

ERKEKLER UZUN SÜRELİ SEKSTEN YANA!

Çokuluslu bir çalışma olan SatisFACTS, ED hastalarının da milliyetlerinden bağımsız olarak ED olmayanlarla karşılaştırıldığında uzun süreli seks arzu ettiklerini gösteriyor. İspanya’dan Dr. Antonio Martin-Morales çalışmanın hem erkek hem de kadınların fiilen sahip olduklarından daha uzun süren cinsel birleşme arzusu duyduklarını gösterdiğini belirtiyor.

TÜRK ERKEKLERİ ARAŞTIRMACILARI ŞAŞIRTTI!

Bayer’in öncülüğünde yapılan uluslararası bir araştırmaya göre seks hayatında en az kendi memnuniyeti kadar partnerinin de memnun olmasını en çok önemseyenlerin Türk erkekleri olduğu ortaya çıktı.

YENİ NESİL İLAÇLARIN FARKI NE?

Yapılan bir çalışmaya göre film-kaplı tablet kullanan şu anki ED hastalarının yüzde 40’ı kullandığı ereksiyon ilacının rahat olmadığını düşünüyor. Uzmanlar günümüzde halen kullanılmakta olan cinsel uyarıcı ilaçların cinsel birleşmeden 1 saat önce alınmasını öneriyor.

Oysa yeni geliştirilen tablet ilacın cinsel ilişkiden 15 dakika önce alınması yeterli! Bu durum erkeklerin en çok istediği cinsel ilişkinin doğal süreçle gerçekleşmesini sağlıyor. Üstelik yan etkiler yeni nesil ilaçlarda eskiye oranla oldukça azaltılmış durumda. Ağızda eriyebilen bu yeni tabletin yan etkileri, sıcaklık basması ve deride oluşan geçici kızarıklık olarak biliniyor. Genç erkeklerin de performans artırmak için kullanabilecekleri bu yeni tabletin kullanılmadan önce kişinin belli testlerden geçmesinin gerekli olduğu hatırlatılıyor.

KİMLER KULLANMAMALI?

İngiliz Prof. Geoffrey Hackett, yeni nesil tabletin 75 yaş üstü ve ciddi kalp rahatsızlığı olan erkeklerin kullanmaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca eczacıların bu konuda önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Hackett, bu tableti almak isteyenlere doktorlar gibi bazı sorular sorması gerektiğini söylüyor. Kolesterol seviyesi ya da tansiyon gibi…

EREKSİYON SORUNU YAŞAYAN ERKEĞİN PSİKOLOJİSİ NE DURUMDA?

Ulusal Sağlık ve Refah Anket Çalışması’na göre (NHWS) sertleşme bozukluğu, sadece erkeğin cinselliğini etkileyen bir rahatsızlık değil. Prof. Jannini, bu tür erkeklerin sosyal hayatlarında pasiflik ve iş potansiyelinde düşüş görüldüğünü, giderek hareketsiz bir yaşam sürdüklerini söylüyor. NHWS’ye göre 50 yaşın altındaki ED hastalarının sağlık sorunları nedeniyle işe gelmeme zamanı ED olmayan erkeklerinkine kıyasla neredeyse iki kat daha fazla. 18-50 yaş arası ED hastalarının son 7 günde sağlık sorunları nedeniyle çalışma sürelerinde yüzde 9 kayıp yaşadığı görülürken, ED olmayan erkeklerde bu oranın yüzde 5 olduğu belirtiliyor.

Metabolik hastalıkların dışında psikolojik sorunların da görüldüğünü belirten Prof. Jannini, ereksiyon sorununun iktidarsızlığa neden olduğunu söylüyor. Erkeklerde görülen bu sorun, zamanla partnerden uzaklaşmaya ve cinsel korkulara neden oluyor. Kadınlar ise partnerinin kendisini artık beğenmediğini düşünerek terkedilme hissine kapılıyor. Prof. Jannini, bu durumu şöyle özetliyor; ED sorunu, iktidarsız erkek değil, iktidarsız çift demek!

“KOCAMI TAMİR EDİN DOKTOR”

Prof. Hackett, Prof. Jannini ve Prof. Martin-Morales’in ortak düşüncesi ise, hastaların iki tip profile sahip olduğu yönde! Birinci profile sahip çiftler, ilacın cinsel çekiciliğini düşürdüğüne inanıyor. Kadın partnerler, sertleşme sorununu, eşlerinde tamir edilmesi gereken bir bozukluk olarak görüyor. Fakat ilaç kullanılmasını istemiyorlar. Kadınlara göre ilaç alındığında cazibe ortadan kalkıyor! İkinci profile sahip çiftlerde kadın partnerler bu soruna daha olgun bir tavırla yaklaşıyor ve tedaviyi paylaşıyor. Bu konuda uzmanlar tedavinin erkeğin çıkarına olduğunu çiftlere anlatmak gerektiğini söylüyor.

EKONOMİK PROBLEMLER CİNSEL HAYATI ETKİLİYOR!

Günümüzde erkekler cinsel yaşamlarından ne kadar memnun? Bir erkeğin cinselliğini ne etkiler? Bir ilişkide seks ne kadar önemlidir? İki uluslararası araştırmada bu konular araştırıldı ve ilgi çekici sonuçlar ortaya çıktı. Almanya, İtalya, Brezilya, Kanada ve Türkiye’de yürütülen kantitatif SatisFACTS araştırmasına katılan ve yaşları 18-75 arasında değişen 6 bin 315 kişiden 2 bin 546’sında ereksiyon sağlama ve sürdürme açısından en az bir kez sorun yaşadığı belirtiliyor.

Ulusal Sağlık ve İyilik Araştırması’na göre ise Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’den sertleşme sorunu yaşayan 28 bin 511 hastada sadece cinsel hayatın değil aynı zamanda kişilik ve genel olarak iyi olma halinin de etkilendiği söyleniyor. Orta yaşlı erkeğin cinsel yaşamı en çok ekonomik problemler (yüzde 36) ve eş ile anlaşmazlık (yüzde 37) gibi kişisel nedenlerden olumsuz yönde etkileniyor. Yapılan araştırmalara göre, gençlerin yüzde 40′ı ve orta yaşlıların yüzde 42′si şu anda yaptıklarından daha sık seks yapmak istiyor. 60 yaş ve üzerindeki erkeklerin yüzde 35′i için spontan seks yapabilmek en önemli faktör!

KADIN DEĞİŞTİ! ARTIK ERKEK BASKI ALTINDA!

SatisFACTS araştırmasına göre erkeklerin neredeyse yarısı eşlerinin onların mükemmel erkek olmalarını beklediklerini hissediyor. Ayrıca araştırmaya göre erkeklerin yüzde 36’sı cinsiyet rollerinin kaydığını ve kadının ilişkide daha dominant taraf olmaya başladığına inanıyor. Şu anda piyasada sertleşme bozukluğu (SB) tedavisine yönelik olarak çeşitli tedaviler bulunmasına rağmen, sertleşme bozukluğu bulunan erkeklerin büyük bir kısmı herhangi bir tedavi arayışı içine girmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir