Pazar, Kasım 21
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Tüb Bebeğe Embriyoskopla Yakın Takip
Gebelik - HamilelikTüp Bebek

Tüb Bebeğe Embriyoskopla Yakın Takip

Tüb Bebeğe Embriyoskopla Yakın Takip

TÜP bebeğin başarısında, elde edilen embriyoların en iyi ve sağlıklılarının seçilmesi çok önemli. Özellikle de rahime bir, en fazla iki embriyonun ekilebildiğini düşününce. Embriyo seçimini kolaylaştıran son gelişme embriyoskop. Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, embriyoskobu ve tekrarlayan düşüklerde anne adaylarına nasıl yardımcı olduklarını anlattı:

‘SANİYELER ÖNEMLİ’
“Tüp bebek laboratuvarında yumurta ve spermlerle embriyolar mümkün olduğu kadar hijyenik ve anne rahmine benzer koşullarda saklanmaya çalışılır. Embriyolar 37 santigrat derecede belirli bir gaz karışımı ortamında, inkübatör dediğimiz özel cihazlar içerisinde tutulur. Embriyoların günlük gelişimlerinin takibi için mikroskop altında incelenmeleri gerekir. Birkaç dakikalığına bile olsa embriyoların inkübatör dışarısına alınması ve değerlendirilmesi laboratuar ortamının kalitesine göre değişen oranlarda embriyolara stres yaratabilir ve gelişimlerini etkileyebilir. Anne rahmine transfer edilinceye kadar 5 gün bu cihazın içinde gözleniyor. Cihaz otomatik olarak 10 dakikada bir mikroskoplar aracılığıyla embriyorun fotoğrafını çekiyor. Bu fotoğrafları da video haline getirerek izlenmesine olanak veriyor.”

YÜZDE 8-10’LUK FAZLA ŞANS
“Embriyoskop adı verilen cihaz ve getirdiği teknolojiyle artık embriyolarımızı bulundukları ortamdan çıkarmadan gözlemleyebiliyoruz. Laboratuvar şartlarından kaynaklanabilecek negatif etkileri de en az düzeye indirebiliyoruz. Yeni geliştirilen embriyo kültür ortamlarıyla mikroenjeksiyon işleminden embriyo transferinin gerçekleştirileceği blastosist aşamasına kadar kültür ortamı değiştirmeden ve dış ortamdan izole embriyoların büyütülmesi mümkün. Bu teknolojinin bir diğer büyük avantajı embriyoların gelişimi hakkında elde ettiğimiz verileri zamansal olarak geriye giderek de değerlendirebilmemiz. Böylece gebelik şansı en yüksek embriyoyu dış ortama maruz bırakmadan transfer edilene kadar bu şekilde büyütebiliyoruz. Uygun şartlarda kullanıldığında bu teknoloji ile klinik gebelik oranlarında yüzde 8-10 artış bildiriliyor. Sistem ayrıca ardışık tedaviler sırasında döllenme veya embriyo gelişim problemi yaşanan çiftlerde sorunun kaynağını anlamayı da kolaylaştırıyor.”

Yavaş donma tekniği

VİTRİFİKASYON (yavaş dondurma) tekniği, son dönemdeki en önemli gelişmelerden biri. Bu teknik ile yumurta ve embriyolarda elde edilen yüksek canlılık oranları hem tedavi başarı oranlarını arttırdı hem de yeni klinik uygulamalar gerçekleştirmemizi sağladı. Örneğin tedavide gözlenen bir hormonal düzensizlik nedeniyle veya rahim dokusunda ortaya çıkan ve gebelik elde edilmesi açısından ciddi negatif etki yapabilen sorunlar mevcutsa embriyolar vitrifikasyonla donduruluyor. Olumsuz durum ortadan kaldırılınca çözdürülüp  rahme transfer edilerek en az tazeleri (bazen daha da yüksek) seviyesinde başarı oranları yakalanabiliyor. Bu yöntem ile ayrıca kanser hastalarında uygulanacak kemoterapi veya radyoterapi veya üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ciddi bir cerrahi operasyon öncesinde yumurtalar dondurulabiliyor.

En yeni tüp bebek yöntemleri ve inadına anne olanlar

Her 100 çiften 15’i doğal yolla bebek sahibi olamıyor. Bu yaklaşık 1.5 milyon çift demek. Okuyacağınız  yazı dizisinde tüp bebek tedavilerindeki son gelişme ve en yeni teknolojileri uzmanlar anlatıyor. Gebelik aşısı, kapsamlı kromozom tarama, embriyoskop, lenfosit aşısı, spermi 8 bin kat büyüten yöntemler, kök hücre ve daha pek çok gelişmeyi bu yazı dizisinde okuyacaksınız. Ayrıca, kaderleriyle adeta inatlaşan ve pes etmeyen kadınlar “anne olma” hikâyeleriyle ilham verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir