Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Topuklu Ayakkabının Acıtmaması İçin Ne Yapılmalı
Faydalı BilgilerSağlık HaberleriYaşam

Topuklu Ayakkabının Acıtmaması İçin Ne Yapılmalı

Topuklu Ayakkabının Ayağı Acıtmaması İçin Ne Yapılır?

Biz bayanlar sadece özel günlerde ve davetlerde değil günlük hayatımızda da topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyoruz.  Zaten iş yemekleri, davetler, balolar, düğünler derken isteme sekte topuklu ayakkabı giymemiz gerekiyor.

İlk giyildiğinde rahatsızlık vermese de geçirilen süreye bağlı olarak ayağımızda dayanılmaz acılar yaşayabiliriz. Giymek zorunda olduğumuz topuklu ayakkabının acısını azaltmanın pratik yöntemleri yok mu ?  Sagliklibilgim.com olarak bu pratik yöntemleri sizler için derledik.

Topuklu Ayakkabının Ayaklarımızı Acıtmaması İçin Gerekli Kurallar

  • Topuklu ayakkabınızı ilk defa giyecekseniz bilmenizi isteriz ki o ayakkabı ayaklarınızı vuracaktır. İlk defa giyilen ayakkabı genelde ayağınızı vurur. Bu sebeple yeni aldığımız ayakkabıyı evimizde giyerek esnetebilir, ayakkabıyı ayağımızın şekline daha uygun hale getirebiliriz.
  • Son günlerde oldukça yaygın bir uygulama olan, topuklu ayakkabımızı temiz bir poşete koyup buzlukta 1 – 2 gün bekletip daha sonra ayağımıza giydiğimizde oldukça rahat bir kullanım sunacaktır.
  • Hepimizin başına gelen bir durum olan çok beğendiğimiz  bir ayakkabıyı bizim numaramız kalmadığı için 1 numara küçük veya 1 numara büyük alabiliyoruz. Bu durumda baştan acıyı kabul etmiş oluyorsunuz. Hem sağlık hem de daha rahat etmek için ayak numaramıza uygun, ayağımıza  tam oturan bir  ayakkabı almalıyız.
  • Ayağımıza yapabileceğimiz iyiliklerde biride gideceğimiz yere kadar babet tarzı düz ve rahat bir ayakkabı seçmektir. Özellikle aracımızı kendimiz kullanacaksak düz ayakkabı bizim için oldukça rahat olacaktır. Dönüşte de topuklu ayakkabı yerine düz ayakkabımızı giyersek topuklu ayakkabının acısını azaltabiliriz.
  • Aldığınız ayakkabı deri veya süet gibi doğal bir malzemeden  üretildiyse topuklu ayakkabının püf noktası diyebileceğimiz bu yöntem işinize oldukça yarayacaktır. Öncelikle ayağımıza kalın bir çorap giydikten sonra saç kurutma makinesiyle ayakkabımız uç taraflarına veya vurabilecek yerlerine tutuyoruz. Doğal bir malzeme olduğu için daha rahat esneyip ayağımızın şeklini alacaktır. Suni deri tarzı malzememle  bu yöntemi denemeyin.
  • Topuklu ayakkabı giyeceğimiz zaman yanımızda ayak vurmasını önleyen silikon benzeri ürünleri bulunduralım. Eğer ayakkabıyı daha önce giyip acıtan yerleri belirlemişsek baştan önlemimizi almakta fayda var.
  • Bir diğer topuklu ayakkabı giymenin püf noktası ise ayağımızda en çok acı veren nokta olan 3. ve 4. parmakları bir bine tıbbı bir band ile  bağlamaktır. Böylece ayak kemiğimize daha az baskı olup acı duymamızı bir kısım önleyecektir.

Son olarak ayakkabı seçiminde ucu çok sivri ayakkabı yerine önü açık veya yuvarlak bir model tercih edebiliriz. Ucu sivri modeller parmaklarımızın üst üste binerek ayağımıza daha fazla acı verir. Doğal vücut yapımız da sivri burun ayakkabıya uygun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir