Pazar, Eylül 19
Home>>Faydalı Bilgiler>>Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?
Faydalı BilgilerHastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Tırnaklarda beliren bir takım değişimler sağlık konusunda aslında bizi uyarır. Herhangi bir hastalığın belirtisi cilde ve tırnaklara vurur ve farkında bile olmayız.

Tırnaklarda renk değişimi, pembeden beyaza maviden yeşile sarıdan mora her değişim bir sağlık işareti olabilir. Vücuttaki bir hastalığın veya değişimim haberi tırnaklarda dalgalanmalara yol açar. Karaciğer, akciğer ve kalp sorunları genelde buna dahildir.

Soluk tırnaklar ne anlama gelir?
Tırnaklarda solukluk belirtisi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklar şunlardır:
Anemi,
Konjestif kalp yetmezliği
Karaciğer hastalığı
Yetersiz beslenme.
Tırnaklarda beyazlanma ne anlama gelir?
Genelde ten rengi veya daha koyu renge sahip tırnaklarınız bir anda beyazlaştıysa, hepatit hastalığı veya karaciğer sorunlarına delalet olabilir. Karaciğer hastalıkları sarılık ve hepatit tırnaklardan anlaşılabilir.
Sarı tırnaklar ne anlama gelir?
En sık görülen tırnaklarda sararma sorunu genelde mantara işarettir. Mantar enfeksiyonu ilerledikçe tıraklar iyice sararır ve bitmeye başlar. Tırnaklar kalınlaşır ve göçmeye hatta çökmeye yüz tutar. Nadir durumlarda, sarı tırnaklar şiddetli tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı veya sedef gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.
Mavimsi tırnaklar ne anlama gelir?
Mavimsi tonlar vücudun yeteri kadar oksijen almadığı anlamına gelir. Pnömoni gibi akciğer hastalıklarının da belirtisi olabilir. Kalp ve enfeksiyon hastalıklarının da önemli bir işaretidir.
Tırnaklarda dalgalanmalar, sedef ve artrit belirtisidir deri altına doğru kırmızı kahverengimsi bir hal alır. Tırnaklarda çatlama ve bölünmeler ise kırılganlıktandır. Tiroid hastalığına işaret olabilir. Sararmalı çatlama mantardır.
Kabarma ve katlanmada deri etrafı kırmızımsı ve kabarık görünür. Tırnak iltihabı olarak bilinir. Bağ dokularında problem olabilir. Kızarıklık enfeksiyona da işarettir.
Koyu çizgiler melanom ve cilt kanseri habercisidir.
Isırılmış veya kemirilmiş gibi görünen tırnaklar anksiyete işareti olabilir. Obsesif-kompulsif bozukluk gibi ruhsal sorunlara işarettir. Doktorunuzla görüşün.
Cilt uzmanına görünmek en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir