Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Testis Kanseri İle İlgili Bilgiler
HastalıklarKanserTedavilerTıp Sözlüğü

Testis Kanseri İle İlgili Bilgiler

Testis Kanseri İle İlgili Bilgiler

Testis kanseri skrotumun iç tarafında bulunan testislerde başlayan kanser türüne verilen addır. Testisler erkeklerde seks hormonunu ve spermleri üreten organlardır. Diğer kanser türleri ile karşılaştırıldığında testis kanseri oldukça nadir gözlemlenen bir kanser türüdür.

Testis kanseri yayılmaya başlaması halinde dahi tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Kanserin türüne ve aşamasına bağlı olarak tedavi yöntemleri değişebilir. Testis kanserinin belirtileri arasında testislerde şişlik, skrotumda ağırlık hissi, skrotumdan sıvı akışı, testislerde ağrı ve ani yorgunluk atakları yer alır. Kanser genellikle tek bir testisi etkiler. Testis kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte anormal testis büyümesi olan kişilerde ve ailesinde testis kanseri olan bireylerde rahatsızlığın görülme riski artış gösterir.

Testis kanseri tedavisi genellikle kanserin aşamasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavide ilk olarak ameliyat ile testisler alınır. Ameliyat her aşamadaki kansere karşı etkili bir yöntemdir. Kanserin erken aşamalarında ameliyat tedavi için yeterli olabilir. Ameliyat tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyatın ardından radyasyon terapisi ve kemoterapi uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir