Cumartesi, Şubat 27
Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Tenisci Dirseği Tedavisi ve Önlemler
HastalıklarTedaviler

Tenisci Dirseği Tedavisi ve Önlemler

Tenisci Dirseği Tedavisi ve Önlemler

Yaz sıcaklarının başlaması ile birlikte evdeki halı ve kilimleri dışarı çıkarıp, temizlik seferberliğine başlayan ev hanımları “tenisçi dirseği” ismiyle bilinen hastalığa yakalanıyor.

Uzm. Dr. Suat Akar, “tenisçi dirseği” adıyla bilinen hastalık hakkında bilgi verdi. Dr. Suat Akar, “Doğru tenis raketi tutma tekniği uygulamayan sporcularda daha sık görüldüğü için “tenisçi dirseği” adı verilen hastalık , tekrarlayan el aktiviteleri olan şahıslarda sık görülmektedir. Lateral epikondilit adıyla da bilinen hastalık çoğunlukla 35 yaş üzerindeki kişilerde görülür. Zorlayıcı el aktivitelerin sürekli yapılması “ekstansör karpi radialis brevis” isimli kasın dirsekte, kemiğe yapışma yerinde ağrı, ödem ve dejenerasyona yol açıyor, oluşan hassasiyet kasın tendonu boyunca el bileğine kadar yayılıyor.

Tanısı muayene ile koyulan hastalıkta dirseğin hemen altında, dış yüzde cilde parmakla basınca şiddetli ağrı duyulması önemli. Dirsek eklemi tam olarak açıkken yumruk yapılmış elin bilekten dirence karşı geriye ve başparmak tarafına bükülmesi lateral epikondilde ağrıya neden olmaktadır. Tedavi edilmezse hastalık kronikleşebilmekte, dirsek ve ön kolda sürekli sızlama şeklinde ağrıya yol açmaktadır” dedi.

Tedavide istirahatin önemine değinen Dr. Suat Akar, özellikle el bileğinin tekrarlayıcı zorlu hareketlerden korunması gerektiğini belirtti. Akar şu bilgileri verdi:

“Dirsek ekleminin hemen altına takılan epikondilit bandajının uyku dışında 2-3 hafta kullanılmasıyla ilgili kasın istirahati sağlanmaktadır. İlaç tedavisi ve ağrılı bölgeye yapılan lokal kortizon enjeksiyonları da tedavinin bir parçasıdır. Tenisçi dirseğinin tedavisinde fizik tedavisi uygulamaları önemli bir yer tutmaktadır. Tedavide sıcak ve soğuk paketler, ultrason, elektrik akımları 10-20 günlük süreç içinde 45-60 dakika süreyle her gün uygulanmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.4-8 hafta süreyle el bileğine yaptırılan dirençli dorsifleksiyon egzersizleri de hastalığın tekrarlama riskini azaltmaktadır. ESWT tedavisi(şok dalgalarıyla tedavi) son yıllarda sık kullanılan bir tedavi şeklidir. “Extracorporeal Shock Wave Therapy” kelimelerinin baş harflerinden oluşan tedavinin Türkçe anlamı “vücuda dışarıdan uygulanan şok dalgalarıyla tedavi” şeklindedir.

Cihazın özel başlığı aracılığıyla ağrılı bölgeye odaklanarak, cilt üzerinden sık frekanslarla çok kısa sürede (1 mikrosaniye) güçlü ses dalgaları(şok dalgaları) gönderilmekte, hastalıklı bölgede ödem ve ağrının azalması, dokunun rejenerasyonu sağlanmaktadır. Hamilelere, kalp pili olan hastalara, baş, boyun bölgelerine, sinir ağlarının bulunduğu alanlara ve kemik gelişimi tamamlanmamış çocuklara uygulanmayan tedavinin diğer hastalarda önemli hiçbir yan etkisi gözlenmemektedir. Sadece bazen tedavi alanında hafif bir kızarıklığa yol açmaktadır:”

Tenisçi dirseği için 3-5 seans tedavinin yeterli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Suat Akar, ESWT tedavisi uygulandıklarını ve başarı sonuçlar aldıklarını vurguladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir