Çarşamba, Haziran 23
Home>>Hastalıklar>>Tansiyon Düşüklüğü Ve Nedenleri
HastalıklarTedaviler

Tansiyon Düşüklüğü Ve Nedenleri

Tansiyon Düşüklüğü Ve Nedenleri

Kan basıncına tansiyon adı verilmektedir. Kalp her kasılma anında belli bir miktar kanı atardamarlara pompalamaktadır. Bu esnada kan basıncı en yüksek seviyeye ulaşmaktadır.

Bu duruma yüksek tansiyon adı verilir. Kalbin 2 basılışı arasındaki geçen zaman aralığında kan basıncı en düşük seviyeye inmektedir. Bu durum ise küçük tansiyon olarak adlandırılır. Küçük tansiyon ve büyük tansiyon arasındaki fark nabız basıncını ifade eder. Tansiyon bireyin bünyesine, yaşına üçüncü sıradaki ruh haline göre farklılık arz etmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bir miktar tansiyon yükselmesi normal kabul edilmektedir.

Tansiyon Düşüklüğünün Nedenleri
Tansiyon meydana gelen büyük kanamalar, ateşli hastalıklar, iç salgı bezi bozuklukları ve herhangi bir hastalıktan sonra düşebilmektedir. Bazı kadınların adet dönemlerinde, aşırı sıcak havalarda ter kaybına bağlı olarak ya da agresif kişilerde tansiyon düşüklüğü söz konusu olabilmektedir. Sürekli olarak görülen tansiyon düşüklüğü durumu ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Belirtileri
Tansiyon düşüklüğünün gözlenen en önemli belirtileri; göz kararması, baş dönmesi, çarpıntı, halsizlik, uyku hali, yorgunluk ve görme bozuklukları olarak sınırlanabilir.

Tedavisi
Tansiyon düşüklüğü tedavisi değişiklik gösterir. Eger geçici bir durumdan kaynaklanıyor ise tuzlu ayran içilmesi faydalı olabilir.
Çoğu kez kan şekeri düşmesi ve tansiyon düşüklüğü karıştırılabilmektedir. Kan şekeri neden kaynaklanan şikayetleriniz için 1 bardak bal şerbeti içmek yarar sağlayacaktır. Ancak şikayetleriniz devam ediyor ise doktora başvurmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir