Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Tam Tahıllı Ekmeğin Mucizevi Faydaları

Tam Tahıllı Ekmeğin Mucizevi Faydaları

Diyabet, kalp hastalıkları, tansiyon hastalıkları ve daha pek çok hastalığı durduruyor. Tam tahıllı ekmekleri daha sık tüketmeliyiz.

Prof. Dr. Gülay Koçoğlu, tam tahıllı ekmeğin, diyabet, kalp damar rahatsızlıkları, hipertansiyon ve kanser gibi ölümcül birçok hastalığa kalkan olduğunu bildirdi

Koçoğlu, modern toplumlarda ekmek çeşitlerinin fazlalaştığını, Türkiye’de yaygın olarak beyaz ekmek tüketildiğini, tam tahıllı ekmek ile kepek, çavdar, mısır ve yulaf ekmeğinin ise daha az tercih edildiğini belirtti.

Besin değeri açısından bakıldığında tam tahılın her yönden beyaz ekmeğe göre daha sağlıklı olduğunu ifade eden Koçoğlu şunları aktardı:

“Tam tahılda buğdayın içindeki 3 bölüm de kullanılıyor. Kepekli bölüm sayesinde lif, B 12 vitaminleri, mineraller, öz sayesinde omega 3 ve 6 yağ asitleri, endosperm sayesinde de protein ve karbonhidrat alıyoruz. Tam tahıllı ekmekteki lif sayesinde diğer gıdalarla aldığımız kanserojen ve toksik maddeler vücudumuzundan çok hızlı atılıyor ve bağırsak kanseri başta olmak üzere birçok hastalık önleniyor. Kan şekeri yavaş yavaş yükselip yavaş yavaş düşüyor. Kendimizi daha uzun süre tok hissediyoruz. Böylelikle şişmanlamanın önüne geçiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir