Salı, Kasım 23
Home>>Hastalıklar>>Kadın Hastalıkları>>Sütyenlerdeki Lekeler Ne Anlama Geliyor
Kadın HastalıklarıSağlık HaberleriTıp Sözlüğü

Sütyenlerdeki Lekeler Ne Anlama Geliyor

Sütyenlerdeki Lekeler Ne Anlama Geliyor

Sütyenlerin içinde kahverengimsi veya grimsi lekeler olduğunu fark ettiniz mi? Genellikle yuvarlaktır ve kumaş etrafında dağılmaya başlar. Ya da belki de beyaz, sarı veya yeşilimsi ya da belki de kan gibi diğer lekeler de olabilir.

Bu tuhaf izleri görmezden gelmeyin çünkü bunlar aslında vücudunuzdan gelen mesajlardır ve sağlığınızla ilgili önemli şeyler söyleyebilirler. Sütyeninizin içindeki lekelerin ne anlama geldiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Gri veya Kahverengi Renkli Lekeler

Sütyenlerden gri veya kahverengi lekeler en sık görülen lekelerdir. Genellikle normal yağların meme uçlarındaki küçük kanallardan salınmasından kaynaklanır. Göğüsler, meme ucundaki küçük açıklıklarda sona eren bezler ve lenf dokusudur. Ayrıca, meme ucunu nemlendirmek ve emzirme sırasında korumak için bir tür yağ bırakan areola etrafındaki Montgomery tüberkülleri olarak adlandırılan küçük delikler de vardır. Bebekleri emzirme dışında bile yağlar meme ucundan az miktarda salgılanabilir ve bu da sütyenin içinde birikebilir.

Bazı kaynaklar, gri veya kahverengi lekelerin vücutta aşırı miktarda toksin olduğunu ve lenf sistemi yoluyla atıldığını ifade eder. Bu nedenle vücudunuzu detoks ederek bu lekelerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Açık veya Sarı Renkli Lekeler

Bazı sıvılar, meme kanallarında toplanabilir ve daha sonra her birkaç günde veya haftada bir spontane (kendiliğinden) olarak salgılanabilir. Hormonal değişikliklerin veya kanal içinde küçük bez gibi yapıların büyüdüğünün belirtisi olabilir. Sütyeninizde bu tip lekelere rastlarsanız, bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Yoğun Beyaz veya Yeşilimsi Lekeler

30’ları veya 40’lı yaşlarındaki, özellikle de hamile olan veya bir bebeği emziren birçok kadın, meme uçlarına dokunulduğunda veya sıkıldığında, memelerinin kalın beyaz veya yeşilimsi sıvıyı salgıladığını görebilir. Bu tip sıvı genellikle normal olsa da, gözlenmeli ve memede başka anormal semptomlar varsa, bir sağlık uzmanını görmek iyi bir fikir olabilir.

Sütyendeki Lekelerden Endişe Etmeli misiniz?

Genel olarak, sütyeninizde küçük siyah bir noktadan daha fazla olan spontane akıntı muhtemelen bir endişe kaynağı olmalıdır. Hamilelik, emzirmek, yakın zamanda sütten kesmek ve bir enfeksiyon sorununuz yoksa meme ucundan gelen sıvılar ya da sütyeninizdeki lekeler için bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Özellikle yalnızca bir göğüsten akıntı varsa veya herhangi bir kan lekesi gözlemlerseniz hemen bir doktora kontrol ettirmelisiniz. Herhangi bir sıkıştırma, elleme olmadan meme ucundan sıvı geliyorsa yine de bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Sağlık doktorunuzdan hipotiroidizm, kansersiz hipofiz tümörleri veya meme kanallarının tıkanması gibi durumları kontrol etmesini isteyin. Nadir durumlarda, meme ucu akıntısı meme kanseri belirtisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir