Pazartesi, Ekim 18
Home>>Beslenme>>Süt, Yoğurt, Pekmez Birlikte Yenir Mi? Faydaları Nelerdir?
BeslenmeBilmeyen KalmasınFaydalı Bilgiler

Süt, Yoğurt, Pekmez Birlikte Yenir Mi? Faydaları Nelerdir?

Süt, Yoğurt, Pekmez Birlikte Yenir Mi? Faydaları Nelerdir?

Kalsiyumun pekmezde bağlayacağından korkulan demir miktarı 1, yazıyla yalnız bir mg’cık. Pekmez içerdiği demir için değil, zengin olduğu magnezyum ve diğer mineraller için tüketilmeli. Çocuğunuz pekmezi yoğurtla, kahvaltıda sütünün yanında yemeyi seviyorsa, bırakın yesin.

Boş kalorili bir besin olmayan pekmez, şeker talebi yüksek minikler için doğal bir tatlandırıcı. Ancak evde tatlı yaparken kullandığınız pekmez pişerken 200 derecenin üstüne çıkıyorsa, içinde WHO’nun potansiyel bir kanserojen madde olarak tanımladığı akrilamid oluşur.

Aynı sebepten pekmezi alırken de düşük ısıda yapılmış olanlarından almaya çalışın.

Lakin akrilamid konusunun hayatı karartmasına izin vermemek lazım: Suyun içinde pişen tencere yemekleri dışında, evde yüksek ısıyla pişen her şeyde oluşabiliyor akrilamid. O keke şeker de koysanız fark etmiyor yani.

Temel Reis Efsanesi: Ispanak demirden zengin midir?
Kullanılabilir demir kaynağı olarak zengin olmayan ıspanaktan, bir çocuğun günlük demir ihtiyacını karşılaması için yarım kilo yemesi gerekir. Yani ıspanağı yiyin, yedirin ama mucize beklemeden.

Seviyorsanız ıspanağı yoğurtla tüketmekte sakınca yok.  İçindeki demirin emilimini engelleyen yoğurt veya süt değil, ıspanaktaki ‘okzalat’tır. Ancak engellemesi, hiç emilmemesi anlamına gelmez. Ispanak zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Yoğurtlu ıspanak ile kalsiyum alımı artmış olur.

Ayrıca severek yenen her şey genel sağlık parametresini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir