Pazar, Kasım 21
Home>>Sağlık Haberleri>>Süper Besin Tozları (Yeşil Toz) İçin Kullanılan Bazı Gıdalar
Sağlık HaberleriTakviye Besinler

Süper Besin Tozları (Yeşil Toz) İçin Kullanılan Bazı Gıdalar

Süper Besin Tozları (Yeşil Toz) İçin Kullanılan Bazı Gıdalar

Bazı yiyecekler diğerlerinden daha sağlıklı olabilir. Etkileyici vitamin içeriği ve birçok sağlık yararı sunan bu gıdalar, “superfood” ya da “süper besin” olarak adlandırıldıkları için çok şaşırtıcı. Kan basıncınızı kilo vermenize yardımcı olacak şekilde düşündüğünüzde, bu etkileyici süper yiyecek tozları ürünleri yaşamı değiştiren faydalar sunar.

Süper besinlerin tozlarının faydalarına şaşırmak kolay ama ne kadar etkili? Süper besin tozu ürünlerini satın almaya değer mi? Bu makalede, süper gıda ve yeşillik tozu ürünlerinde kullanılan gıdaların, sundukları faydalarına değineceğiz:

Superfood Toz veya Yeşil Toz Nedir ve Ne Yapar?

Süpermarketlerin takviye bölümünde dolaşıyorsunuz ve moringa kapsüllerinden lahana tozuna kadar çok çeşitli yiyecekleri ve malzemeleri birleştiren karışımlara kadar her şeyi görüyorsunuz. Hangileri superfood olarak sınıflandırıldığını merak edebilirsiniz.

Yeşillik tozu veya süper besin tozları olarak da bilinen Superfood toz ürünleri, çok çeşitli yiyecek ve malzemeleri içerir. Genellikle, bu ürünler besin içeriği ve sağlık yararları için bilinen malzemeler veya süper yiyeceklerin bir karışımını içerir. Superfood tozunuzda neler bulabileceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için, burada ortak içeriklerin ve her birinin sunduğu avantajların bir listesi:

Acai Üzümü

Acai üzümü, Orta ve Güney Amerika’ya özgü palmiye ağaçlarında yetişen kırmızımsı mor renkli bir meyvedir. Meyve, birçok süper yiyecek tozu ürünlerine eklenen popüler bir katkıdır. Bu meyvenin kilo vermede rol oynayabilecek kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar vardır. Ek olarak, acai ayrıca kandaki kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Ahududu ve çilek gibi diğer kırmızı meyveler gibi, acai de antioksidan açısından zengindir. Büyük bir A vitamini kaynağıdır.

Chlorella (Su Yosunu)

Temiz bir su yosunu olan chlorella, mükemmel besin değeri için tüketilen bir bitkidir. Protein, yağlar, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar içeren chlorella büyük bir antioksidan kaynağıdır. Büyük antioksidan içeriği nedeniyle, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda büyük bir demir kaynağı sunar ve bu da anemisi olanlara fayda sağlamaktadır.

Diğer araştırmalar, chlorella’nın sağlıklı bir kardiyovasküler sistem geliştirdiğini ve hatta sporcular için faydalı olabilecek aerobik kapasiteyi artırabildiğini göstermektedir. Chlorella ayrıca vücudun asidik ortamını da düzenlemektedir.

Süs Lahanası (Kale)

Bu superfood, birçok yeşil superfood toz ürünlerinin içinde yer almaktadır. Kale, brokoli, lahana, karnabahar gibi aynı aileden koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Vitamin A, C, K ve folat açısından zengindir. Yüksek protein ve lif içeriği ve sahip olduğu vitamin çeşitliliği sayesinde favori bir süper besindir. Bu yetmezmiş gibi lutein, zeaksantin, fosfor, potasyum, kalsiyum ve çinko da içerir.

Birçok besinsel içeriğinden dolayı, süs lahanası araştırma için hala sıcak bir konudur. Bazı araştırmalar, süs lahanasının kolesterolü azaltmaya yardımcı olabileceğini ve kan şekeri ve kan basıncını düzenlemede de rol oynayabileceğini göstermektedir.

Maca Kökü

Peru Ginsengi olarak da bilinen Maca Kökü, turpun bir akrabasıdır ve 3000 yılı aşkın bir süredir yetiştirilmektedir. Pek çok tıbbi kullanımından dolayı yararlanan bilim adamları, sunduğu faydaları anlamak için hala bu bitkiyi araştırmaktadır.

Bazı araştırmalar, bir plaseboya kıyasla, maca’nın erkeklerdeki cinsel isteği önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Buna ek olarak, maca kökü hafıza fonksiyonunu da geliştirebilir, depresyon ve anksiyete tedavisi sağlayabilir, bazı osteoporoz tiplerini tersine çevirebilir ve glukoz seviyelerini azaltabilir.

Moringa Ağacı

Drumstick ağacı, Hint Horseradish, Jacinto ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok isimle bilinen moringa, Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’a özgü bir ağaçtır, ancak şu anda dünyadaki tropik bölgelerde yetişmektedir. Protein, kalsiyum, Vitamin C ve A, demir, potasyum ve önemli antioksidanlar içeren yüksek besin içeriği sayesinde favori haline gelmiştir. Bu besinsel açıdan zengin moringa ağacı, dünyanın bazı bölgelerinde yetersiz beslenmeye karşı çalışmalarda da kullanılmaktadır.

Buna ek olarak, ağacın yaprakları ve baklaları birçok tıbbi kullanım sunar. Örneğin, diyabet tedavisinde, kanser büyümesini inhibe etmede yardımcı olabilir ve aynı zamanda demansın tedavisinde de yararlı olabilir. Ayrıca bazı hayvan araştırmalarda vadi ateşi hastalığında ateş düşürücü olarak da kullanıldığında fayda sağladığı görülmüştür.

Spirulina

Spirulina veya mavi-yeşil algler, hem tuzlu hem de tatlı suda bulunan birçok farklı bitki benzeri organizmayı ifade edebilir. Diyet proteini, B vitaminleri, demir ve diğer biyoaktif bileşikleri içeren spirulina, etkileyici sağlık yararları sağlar. Özellikle, oksidatif stresten korunma, iltihaplanmayı azaltma ve ayrıca metabolik hastalıkları önlemesi bilinmektedir.

Ayrıca, spirulina, kilo kaybına yardımcı olan bir faktör olarak kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Buğday Çimi

Bu sağlıklı bitki tam anlamıyla çimdir. Vitamin A, C ve E, demir, kalsiyum, magnezyum ve amino asitler gibi etkileyici besin içeriğine sahiptir. Spirulina aynı zamanda anti-inflamatuar özellikler sunar ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Çoğunlukla, bu içerikler, ıspanak, ahududu, brokoli, sarımsak ve daha fazlasını içeren diğer meyveler ve sebzelerle de birleştirilir. Bu gıdalara aşina olmanıza rağmen, aynı zamanda antibiyotik özelliklerinden de büyük bir antioksidan kaynağı sunan güçlü avantajlar sahiptirler.

Çoğu süper yiyecek ürünü, bileşenleri işlevlerine göre ayrılır. Bu nedenle, ürüne bağlı olarak diğer karışımlar arasında “antioksidan karışım” ve “sindirim karışımı” için malzeme listesini göreceksiniz. Favori ürününüzün içerdiği karışım türlerine ve sağlık ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinize ne kadar iyi uyduğunu seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir