Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Hastalıklar>>Stresi Yenmenizi Sağlayan 10 Öneri
HastalıklarRuh SağlığıTedaviler

Stresi Yenmenizi Sağlayan 10 Öneri

Stresi Yenmenizi Sağlayan 10 Öneri

 1. Kahkahayla Gülün. İş ve aile sorumluluklarınız yoğun ve duygularınız şu sıralar kabarık.

Gerginliği azaltmak için yapabilecekleriniz var. DVD de bir komedi filmi açın ve kahkaha atarak izleyin. Güldükçe organlara kan akışı artar oksijen ile stres engellenir. Stres hormonu seviyesini iyi bir kahkaha azaltır.

 1. Köpeğinizi Sevin. Evcil hayvanınızı okşayın onu sevin. Size koşulsuz sevgi verecektir. Sadece birkaç dakika onunla vakit geçirin onu okşayın. Serotonin, prolaktin ve oksitosin gibi hormonlar harekete geçirir kendinizi iyi hissedersiniz.
 2. Dağınıkları Toplayın. Çok fazla yığıntı ve karmaşa stresi harekete geçirir. Çocuğunuzun ödevleri, faturalar ve detaylar anksiyeteye neden olur. Çekmece, raf ve masaya herşeyi yerleştirin. Derli toplu olun ayrıca kalori de yaktıran temizliği sıkça yapın.
 3. Çimleri Biçin. Taze kesilmiş ot kokusu sizi yenileyecek. Rahat hissedeceksiniz. Beyin kimyasallarını harekete geçirecek ve stres salınımını önleyecek.
 4. Portakal Suyu İçin. Rutin olarak hergün için. C vitamini kortizol seviyesini dengeler. Greyfurt, çilek ve tatlı kırmızı biber de antioksidan içerir ve stresi önler.
 5. Şarkı Söyleyin. Arabada radyoyu açın duşta şarkı söyleyin ama mutlaka yapın. Şarkılar mutlu hissettirir. İyi bir ruh hali ve az stres için birebir.
 6. Yürüyüşe Çıkın.
  Egzersiz, stresi azaltmanın kolay yoludur. Endorfin üretmenize yardımcıdır beyne hitap eder. Endişeye ve odaklanma sorununa birebirdir. 30 dakika yürüyün.
 7. Sakın Çiğneyin.
  Stres ve anksiyeteyi azaltır. Zihinsel performansı artırır. Depresyona iyi gelir, kan basıncını düşürür ve kolesterola iyi gelir.
 8. Seks. Seks, gerilimi azaltır ve stresi önler. Cinsellik kan basıncını düşürür, benlik saygısını artırır ve eşinizle samimi duygularınızı artırır. İyi uyuyun.
 9. Derin Nefes Alın. Aromaterapi veya kaplıcaya gerek yok. Lavanta ve biberiye kokularını içinize çekin ve derin nefes alıp verin. Sakinleştirir stresi önler tansiyonu dengeler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir