Pazar, Ağustos 1
Home>>Cinsel Sağlık>>Sperm Sayısında ve Kalitesindeki Değişimin Sonuçları
Cinsel SağlıkErkek HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Sperm Sayısında ve Kalitesindeki Değişimin Sonuçları

Sperm Sayısında ve Kalitesindeki Değişimin Sonuçları

Erkekler cinsel fonksiyonlarını sadece partnerleri için kullanmazlar. Spermlerdeki değişimler veya bozukluklar çocuk sahibi olmayı etkiliyor..

Günümüzün erkeği, daha sosyal daha aktif ama daha yoğun stres altında ve bunlara eklenen çevresel faktörlerle daha kısır… Doç. Dr. Birgül Gürbüz ile son yıllarda giderek artış gösteren erkek kısırlığını konuştuk.

Günümüzde her 100 çiftten 15-20’si normal yolla çocuk sahibi olamıyor ve sorunun %50’si kadında ise %50’si de erkekte. 50 yıl önce yapılan sperm tahlillerinin sonuçları ile günümüzdekilerin sonuçları karşılaştırıldığında sperm sayı ve hareketliğinde azalmalar olduğu saptanmış.

Ayrıca sperm sayı ve hareketi dışında sperm fonksiyonları da göz önünde bulundurulursa erkek kaynaklı sorunların %60’a kadar ulaştığı görülmüş. Bu bilgiler ve gözlemler ışığında erkek neslinde kısırlığın giderek artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Erkek kısırlığındaki artışın kesin sebebini saptamak her zaman mümkün değil; ancak spermlerin genetik yapısını bozan durumların erkek kısırlığında artışa neden olduğunu söylemek mümkün. Yaşam tarzındaki değişiklikler ve çevre kirliliği ise spermlerin genetik yapısını bozan problemlerin başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir