Cuma, Kasım 26
Home>>Bilmeyen Kalmasın>>Siyah Küf Nedir? Sağlığa Zararları ve Temizleme Yöntemleri Neler?
Bilmeyen KalmasınFaydalı BilgilerNasıl Yapılır

Siyah Küf Nedir? Sağlığa Zararları ve Temizleme Yöntemleri Neler?

Siyah Küf Nedir? Sağlığa Zararları ve Temizleme Yöntemleri Neler?

Siyah Küf Nedir?

“Siyah Küf”, yaygın sağlık riskiyle sonuçlanabilecek, sümüksü, yeşilimsi-siyah bir maddeyi tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Bu tehlikeli küf, Strachybotrys chartarum ve daha çok Strachybotrys atra olarak da bilinir. Solunum sıkıntısı çeken bebeklerin ölümüne ve astım, bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.  CDC’ye (Hastalık Kontrol Merkezi) göre, bu küf  yaklaşık olarak 100 akciğer hastalığına neden olmaktadır.

Küf’ler neredeyse her evde meydana gelebilir. Laboratuvar ortamında bu küf çeşitlerini tespit etmek zor olur. Bu nedenle tüm küflere tehlikeli gözlerle bakılmalı ve aynı muameleyi göstermeliyiz. Yani evinizde küf varsa türü önemsiz olmakla birlikte sağlıksız bir ortam olduğunun bilincinde olmalısınız.

Küf sporları çok farklı alanlara kolayca taşınabilir. Bundaki en büyük etmen küf sporlarının bir şeye takılıp onunla beraber hareket etmesidir. Örneğin terliklere, hayvanlarınıza, masanızın ayağına vs. Siyah küf de sporlar aracılığıyla ortaya çıkar ve geniş alanlara yayılır. Siyah küf daha çok nemli ve sulu alanlarda ortaya çıkar.

Siyah Küf Nerelerde Oluşur

Siyah küf dediğimiz gibi daha çok nemli alanlarda gelişir. Özellikle gün içinde suyla etkileşime giren parkeler, tavan plakaları, duvar panelleri, pamuklu malzemeler, alçıpan ve izolasyon malzemelerinde daha çok ortaya çıkar. Ayrıca evin taban ve tavan köşeleri de Siyah Küf’ün gelişmesi için uygun ortamlardır. Mutfak lavabolarının tesisat kısımları, banyo gibi su ile haşir neşir olan yerler yine siyah küfün çoğalması için uygun ortamlardır. Nem siyah küfün büyümesi için gereklidir ve ıslandığında daha parlak görünür. Fiziksel olarak bir siyah lekeye dokunursan, sümüksü hissedeceksiniz ve başka yere dokunursanız oraya da bulaşacaktır.

Siyah Küfün Temizlenmesi

Siyah küfü temizlemeden önce mutlaka sorunun boyutu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Siyah küfü tamamen ortadan kaldırmak için aynı zaman diliminde evde bulunan tüm siyah küfü temizlemelisiniz. Bugün mutfaktakini iki hafta sonra da banyodakini temizlemekle olmaz bu iş. Çünkü temizlemediğiniz yerlerden çeşitli yollarla temizlediğiniz yerlere tekrar bulaşabilir.

Siyah küfün bulaştığı alanlar genelde küçük ve dar alanlar olacağını unutmayın. Temizlemek için kuru ve temiz bir bez ya da fırça alabilirsiniz. Bir galon suya yani yaklaşık 3 – 4 litre suya bir bardak çamaşır suyu döküp hafifçe karıştırınız. Ayrıca biraz bulaşık deterjanı eklerseniz sadece siyah küften değil oradaki yağdan ve kirden de kurtulabilirsiniz. Bir sprey kutusu bulabilirseniz temizlemek çok daha kolay olacaktır.

Siyah küfün bulunduğu yere oluşturduğunuz çamaşır sulu suyu püskürtünüz. Ardından siyah küfün çözünmesini bekleyiniz. Bu süre genelde 10 – 15 dakikadır ama bulunan siyah küf miktarına ve dokusuna bağlı olarak süre daha da uzayabilir ya da kısalabilir. Sizin kıstasınız küfün çözünmesi olmalıdır.

Çözünen siyah küfü temizlemek için mutlaka kuru olduğundan emin olduğunuz bir bez yardımıyla iyice temizleyin o bölgeyi.

Siyah Küfü Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Siyah küfün dağılma ve bulaşma özelliği olduğundan dolayı mümkünse eldivenle bu işlemi yapınız. Ayrıca aynı nedenden dolayı asla siyah küfü spatula ve benzeri aletlerle kazımaya çalışmayın. Siyah küfün sporları oldukça tehlikelidir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden bir solunum maskesi takın ve gözlerinizi ile vücudunuzu korumak için uygun giysiler giyin.

Eğer sorun duvarlarda ve köşelerde küçük bir alan ise yukarıdaki çözümü uygulayabilirsiniz. Ama daha geniş bir alan yayılmışsa örneğin bir halı ya da izolasyon malzemelerinde ise onları temizlemekle uğraşmayın. Büyük ihtimalle ne kadar temizlesenizde bir yerlerde siyah küfü unutacaksınız ve tehlike bir süre sonra tekrar devam edecektir. Bunun için bu tür nesnelerini doğrudan değiştirmeniz daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır.

Siyah Küfün Oluşmasını Önlemek İçin

  • CDC’ye göre siyah küfle savaşmak için kişisel olarak alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bunlar:
  • Evinizi mutlaka gün içinde havalandırın.
  • Boya sürmeden önce mutlaka eski boyayı kazımaya çalışın veya küf önleyici kullanın.
  • Evinizi temizlerken küf temizleyicileri temizlik karışımınıza ekleyin.
  • Bonyada halı kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir