Çarşamba, Nisan 21
Home>>Güzellik - Bakım>>Sivilce ve Aknelerden Kurtulmanın Pratik Çözümleri
Güzellik - BakımSağlık HaberleriŞifalı BitkilerTedaviler

Sivilce ve Aknelerden Kurtulmanın Pratik Çözümleri

Sivilce ve Aknelerden Kurtulmanın Pratik Çözümleri

Sivilce ve aknelere doğal, aynı zamanda ucuz bir çözüm arıyorsanız şayet aşağıda vereceğimiz önerileri muhakkak denemenizde fayda olacaktır. Sivilceler için ev ortamında hazırlayabileceğiniz pratik çözümleri sizlere sunuyoruz.

Tatlı Patates

Tatlı patates lezzetli olmasının yanı sıra aknelerin yok olması konusunda da harikalar yaratan bir besindir.  Market ve pazarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Tatlı patates, beta karoten, A ve C vitaminleri bakımından fazlasıyla zengin bir besin öğesi. Saydığımız bu vitaminler yağ bezlerinin meydana getirdiği salgıyı üretmesini sağlar. Salgılanan bu madde cildimizi bakteri ve akneye sebebiyet veren birçok organizmadan da dâhil olmak üzere koruma altına alır. Tatlı patatesi rendeleyerek veya ince dilimler olarak keserek sivilce bulunan bölgeye koyarak 5 ila 10 dakika arasında bir süre bekletiyoruz.

Aspirin

Salisilik asidin isimli maddenin leke tedavisi ve akne sorunlarında kullanın çok güçlü bir etken olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Peki, hepimizin evinde bu maddeden olduğunu söylesek ne dersiniz? Evet, aspirinden bahsediyoruz. Birkaç adet aspirin alıyoruz, salistik asit içeren aspirin olmasına dikkat ediniz. Almış olduğumuz aspirinleri bir iki damla su içerisinde eritiyoruz. Eritmiş olduğumuz aspirini hamur kıvamına getirdikten sonra yüzümüze uygulayarak kuruyana kadar bekliyoruz. Kuruma işlemi oluştuktan sonra yüzümüzü yıkayabiliriz. Uygulamış olduğumuz bu maskeyi 5 ila 15 dakika aralıklarda yüzümüzde bekletebiliriz. Şayet sadece problemli olan bölgeye uygulamak isterseniz, bir adet kulak çubuğu vasıtası ile sadece ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

Elmalı Turta Peeling’i

Elmalı turta herkesin iştahını kabartan bir tatlı çeşidi olmasının yanı sıra peeling hali ile de birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların başında akne oluşmasına yol açan ölü derileri yok etmesidir. 

Malzemeler:

  • Bir kap organik elma püresi
  • İki yemek kaşığı kadar yeşil çay yaprağı
  • Üç yemek kaşığı esmer şeker
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı

Yukarıdaki malzemeleri bir kap içerisine alarak karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra elimizde hafif ve ince yapıda bir maske oluştuğunu göreceğiz. Bu maskeyi önceden temizlediğimiz ıslak haldeki yüzümüze masaj yapar gibi uyguluyoruz. İşlem bittikten sonra ılık su yardımı ile yüzümüzü duruluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir