Pazartesi, Nisan 19
Home>>Hastalıklar>>Sistoskopi Nedir?

Sistoskopi Nedir?

Mesanenin (idrar torbası) sistoskop adı verilen optik ince bir borucuk ile gözlenmesi esasına dayalı olarak gerçekleştirilen cerrehi müdahaleye sistoskopi adı verilmektedir.

Ne amaçla Uygulanır? 
Sistoskopi işlemi daha çok böbrek hastalıkları ve idrar yolları hastalıklarının araştırılmasında, mesane ameliyatlarında ya da mesanenin incelenmesi amacı ile yapılabilmektedir.

Sistoskopinin gerçekleştirildiği ince boru biçimindeki alete sistoskop adı verilmektedir. Mercekler ve ışık kaynağı içeren bu aletin ucundan direkt göz ile bakılarak ya da görüntü kamera ile bir monitöre aktarılmak suretiyle izlenebilmektedir. Sistoskopi genel olarak lokal anestezi ile uygulanmakta ve genellikle 5-10 dakika civarı sürmektedir. Işlem gerçekleştirilirken bir patoloji gözlenmesi halinde biyopsi alınması gerekebilir. Işlem sonrası hastanın hemen evine gitmesi mümkündür.

Bu işlem, duyulduğunda rahatsız edici gelebilir. Ancak doktorunuz size bu işlem sonrası göreceğiniz faydayı ifade ederek tavsiyede bulunacaktır.İşlemin amacını ve size sağlayacağı faydaları göz önüne alarak bir tercih yapmanız gerekmektedir. Bu anlamda doktorunuz ile işbirliği içerisinde olmanız hem size hem de doktorunuza büyük getiri sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir