Cumartesi, Kasım 27
Home>>Hastalıklar>>Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Deneyebileceğiniz 8 Yöntem
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Deneyebileceğiniz 8 Yöntem

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Deneyebileceğiniz 8 Yöntem

Omurganız başınızın ve gövdenin ağırlığını tutar. Ayrıca hareketinizi birçok yönden kolaylaştırır. Sırtınız kas, tendon, disk, omurilik ve omurgadan oluşur.

Sırt ağrısı genellikle rahatsızlık verici ve zayıflatıcı olabilir. Yaralanma, kötü postür, obezite, kötü yatak deneyimi, zorlanma, aşırı aktivite, artrit, siyatik, rüptüre disk, skolyoz vb. gibi birkaç tıbbi rahatsızlık nedeniyle olabilir.

İnsanların yaklaşık % 80’inin sırt ağrısı çektiği gözlenmiştir. Yani insanların çoğı hayatının bir döneminde sırt ağrısı çekebilir. Genellikle şiddetli değildir ve genellikle dinlenerek giderir; Sırt ağrısının neredeyse % 90’ı altı hafta içinde kendinliğinden geçmektedir. Herhangi bir yaş grubunu etkileyebilir, ancak orta ve ileri yaşlarda yaygındır.

Doktorunuz, fizik muayene ve belirli bir testten sonra nedenini hızlı bir şekilde teşhis edebilir.

Non steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) üzerinde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak her zaman ilacı almadan önce doktorunuza danışın. Sırt ağrısı konusunda size yardımcı olmayı amaçlayan birkaç ev çaresinin listesi aşağıdadır.

Sırt Ağrısı İçin Soğuk ve Sıcak Kompres

Akut kas iskelet hasarı için sıklıkla sıcak ve soğuk kompres önerilir. Sıcak kompres kan akışının artmasına, ağrıdan rahatlamaya, kan dolaşımının artmasına, etkilenen bölgenin metabolizmasının artmasına, bağ dokularının elastikiyetinin artmasına ve iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olur. Aynı şekilde, soğuk kompres kasları rahatlatır, ağrıyı azaltır, kas spazmı ve ödemini azaltır. Akut kas iskelet sistemi hasarı durumunda soğuk tedavi genellikle tavsiye edilir.

Sırt Ağrısı İçin Zencefil Kullanımı

Zencefil, geleneksel bitkisel ilaç olarak kullanılan bir kök saptır. Gingeroller ve içindek bazı petrokimyasal bileşikler anti inflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Zencefil düzenli olarak diyetinize smoothie, shake, limonata, köri, salata vb. gibi ürünlerde bir tatlandırıcı olarak eklenebilir. Sabah ritüelinizin zencefil çayını hazırlayın.

İlginizi Çekebilir: En İyi Zencefil Çayı Hazırlama ve Zencefil Çayının Faydaları

Sırt Ağrısı İçin Zerdeçal Kullanımı

Zerdeçal, Asya mutfağında yaygın olarak kullanılan bir baharattır; anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bilinen curcumin bileşenini içerir. Postoperatif inflamasyon, romatoid artrit, mide ülseri ve ülseratif kolitin gibi rahatsızlıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Zerdeçalınızı günlük öğünlerinize katın, süt, köri ve bitkisel çayınıza bir tutam zerdeçal tozu ekleyin.

Sırt Ağrısı İçin Fesleğen Kullanımı

Fesleğen, tıbbi özellikleriyle bilinir. Fesleğen, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir; Eklemlerdeki şişmeyi azaltır. Çalışmalar, fesleğenin anti-inflamatuar özelliklerini değerlendirmiş, diklofenak’a benzer oldukları bulunmuştur. Fesleğin yan etkisi yoktur. Fesleğen çayını, 10 – 15 taze fesleğen yaprağı bir bardak suya birkaç dakika batırarak hazırlayın. Çayı süzün; Ayrıca tadını beğenmezseniz içine bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Sırt Ağrısı İçin Haşhaş Tohumları

Haşhaş tohumu zengin bir Tiamin (B1), folat, Riboflavin (B2), E Vitamini ve demir, magnezyum, kalsiyum ve manganez gibi birkaç önemli mineral kaynağıdır.

1 bardak haşhaş tohumu karışımını iyice öğütün. Bu tozu sütle karıştırıp içebilirsiniz. İstediğiniz sonuçlar için bunu her gün tüketin.

Sırt Ağrısı İçin Epsom Tuzu Banyosu

Epsom tuzu iltihapla ilgili ağrıyı hafifletmede faydalıdır. Epsom tuzu, magnezyum, oksijen ve sülfat ile yüklenir. Ayrıca magnezyum sülfat olarak bilinir. Genellikle, ağrılı kaslar için sporculara önerilir. Banyo suyuna iki fincan Epsom tuzu ekleyin. Vücudunuz tarafından hemen emilir su içinde magnezyum serbest kalır. Bu bağışıklık sisteminizi, kan basıncınızı korur, kemik sağlığını daha fazla güçlendirir. Sırt ağrınızdaki faydalar için bu günü kullanabilirsiniz.

Sırt Ağrısı İçin Papatya Çayı

Papatya çayı antioksidanlarla yüklüdür; bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bir bardak papatya çayı stresin azaltılmasına yardımcı olabilir. Aynı şekilde, daha iyi uyumanıza ve ağrının azaltılmasına da yardımcı olur.

Paketlenmiş papatya çayı kullanın ya da bir bardak su içinde bir çorba kaşığı kuru papatya çiçeği kaynatıp çayınızı hazırlayın. Bunu 10-15 dakikaya kadar demleyin ve süzün.

Sırt Ağrısı İçin Süt İçebilirsiniz

Kalsiyum ve D vitamini alımınızı artırın. Kalsiyum, iskelet sisteminizin ana yapı taşıdır. Diyetinize süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ekleyin. Bunlar mükemmel bir protein, fosfor ve kalsiyum kaynağıdır. Çalışmalar, yeterli süt ürününün kas kütlesini ve kemik yoğunluğunu arttırdığını desteklemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir