Pazartesi, Ekim 18
Home>>Hastalıklar>>Sinsi Tehlike (Hiper Tansiyon) – Prof. Dr. Sinan Dağdelen
HastalıklarTedaviler

Sinsi Tehlike (Hiper Tansiyon) – Prof. Dr. Sinan Dağdelen

Sinsi Tehlike (Hiper Tansiyon) – Prof. Dr. Sinan Dağdelen

Hipertansiyon ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalık. Yapılan çalışmalara göre; 20 yaş ve üzerindeki erişkinlerinden 5 milyonu erkek ve 6 milyonu kadın olmak üzere 11 milyon hipertansiyon hastası mevcut. Kadınlarda kan basıncı 30’lu yaşlarda erkeklerle aynı düzeyde görülürken, bu değerler 40 yaşından itibaren 4.5/1.5 mmHg daha yüksek seyrediyor. Öyle ki menopoz döneminden sonra hipertansiyon kadınlarda erkeklere nazaran yüzde 15 daha fazla görülüyor. Hipertansiyonun 40 yaşından itibaren kadınlarda daha sık görülmesinin en önemli nedenlerinin obezite ve diyabet olduğuna dikkat çekerek, “Bu sorunların kadınlarda daha yaygın olması, hipertansiyona da zemin hazırlamış oluyor. Özellikle stresli bir yaşam süren, zaman sorunu nedeniyle hazır besinlere yönelerek aşırı yağlı ve kalorili beslenen, işyerinde sürekli masa başında oturarak hareketsiz bir yaşam süren şehirli kadınlar büyük risk altındalar.” uyarısında bulunuyor.

Kalpte ciddi hasar bırakıyor!
Kadınlarda menopozdan sonra hızla yükselen kan basıncının yol açtığı en önemli sorunlardan biri, kalp damar hastalıklarına yol açması. Kan basınca kontrol edilmezse kalp yetmezliği tablosuna bile neden olabiliyor. 50 yaş ve üzeri kadınlarda sadece hipertansiyonu olanlarda 5 yıllık ciddi kalp damar hastalıklarına yakalanma riski yüzde 3 oranında seyrediyor ve bu risk her yıl katlanarak artıyor. Bu oran, hipertansiyona kolesterol yüksekliği ve sigarada eşlik ettiği takdirde yüzde 18’lere kadar yükseliyor. Hipertansiyon aynı zamanda göz, kalp, beyin ve böbrek gibi pek çok organda geri dönüşümü olmayan hasar bırakabiliyor.

Tanı için 3 kez ölçüm gerekiyor!
İdeal tansiyon değeri 120/80 mmHg olarak kabul ediliyor ve bu değerin 140/90 mmHg’nin üzerinde olması ‘hipertansiyon’ olarak tanımlanıyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen, hipertansiyon tanısı için 1- 2 kez ölçüm yaparak karar vermenin çok büyük bir hata olduğu uyarısında bulunuyor. Çünkü hipertansiyon hastasının kan basıncı özellikle hastalığın erken dönemlerinde günün sadece bir kaç saatinde yüksek seyrediyor, diğer saatlerinde ise normal düzeye iniyor. Bu nedenle tanı için çok şiddetli hipertansiyon vakaları hariç, istirahat halinde bir veya 2 haftalık aralıklarla 3 veya daha fazla sayıda ölçüm yapılması gerekiyor. Prof. Dr. Sinan Dağdelen, şiddetli hipertansiyonda ise ilk ölçümde de teşhis konulabildiğini belirtiyor.

Belirtileri neler?
Hipertansiyon hiçbir belirti vermeden sinsi olarak yüksek seyredebiliyor.

Belirti verdiği takdirde aşağıda yer alan yakınmalar gözeniyor:

Ense bölgesinde hissedilen ağrı,

Nefes darlığı, çarpıntı,

Baş dönmesi ve baş ağrısı,

Sık idrara çıkma,

Bazen gözlerde ve başta dolgunluk ve sıkıntı hissi,

Burun kanaması ilk belirti olarak ortaya çıkabiliyor,

Önemli bir grup hasta kronik baş ağrıları çekiyor ve bu nedenle bazıları ile uzun sure yanlış migren tedavisi görüyor.

Kan basıncını düşürmek için…
Hipertansiyon ölümcül sonuçlara yol açabilen komplikasyonlara neden olsa da, yaşam alışkanlıklarında yapılan düzenlemelerle kontrol altına alınabiliyor.

Günlük tuz tüketimini 6 gramla kısıtlayın
Fazla kilolarınızdan kurtulun

Haftada 3 gün az 30 dakika yürüyün

Az yağ, bol sebze tüketin

Alkol tüketiminden kaçının

Stresin etkisinde kalmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir