Çarşamba, Nisan 21
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Sık Sık Atıştırmak Dişleri Bozar mı?
Ağız ve Diş Sağlığı

Sık Sık Atıştırmak Dişleri Bozar mı?

Sık Sık Atıştırmak Dişleri Bozar

Gerekmedikçe fazla ve gereksiz atıştırmayın. Ana öğünler yeterli olmalı..

Sık sık atıştırmak ve gofret, cips, şekerleme gibi şeyler yemek erken diş çürümesine sebep oluyor.

Diş yüzeyine ve arasına yapışan gıdalardan sakınılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, çikolatalı gofret, cips ve şekerlemeden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

ŞEKERSİZ SAKIZ ÇİĞNEYİN
Diş Hekimi Yeşim Tünal, diş çürümesinin nedenleri hakkında bilgi verdi. Tünal, sık sık atıştırmanın diş çürümesine neden olabileceğini söyledi. Diş çürüğünün oluşumuna karşı şekersiz sakız çiğnenmesini öneren Tünal, “Yemekten sonra sakız çiğnemek, tükürük salgısını çoğaltır. Tükürük, yemek artıklarını temizler ve dişlere zarar veren asitleri nötralize edip zararsız hale” dedi.

İLK BELİRTİ BEYAZ LEKELER
Tünal, diş çürüğünün ilk belirtisinin diş yüzeyindeki beyaz lekeler olduğunu söyledi. Tünal sözlerine şöyle devam etti: “Bu aşamada çürük durdurulabilir ve geri dönebilir. Beyaz leke, minenin hangi bölgesinde mineral kaybı olduğunu gösterir. Bir süre sonra mineral kaybı bir delik açacak kadar büyür. Bu kayıp devam ederse dişin yumuşak iç kısımları da etkilenir ve yıkıcı işlem hızlanır. Bakteri plağının içindeki asitler mine yüzeyinin çözünmesine neden olur ve diş üzerinde oluklar, girintiler (kaviteler) açarlar. Dişin iç yapılarına ulaşacak kadar derinleşmeden önce kaviteler genellikle ağrısızdır. Bu aşamada tedavi, dişe dolgu yapılmasıdır.”

KANAL TEDAVİSİ DURUMDA YAPILMALI?
Kanal tedavisinin ne gibi durumlarda başvurulması gerektiğini anlatan Tünal, “Çürük tedavi edilmediği ve dentin ile pulpaya ulaştığı takdirde sinirler ve kan damarcıkları ölür, diş apsesi oluşabilir. Bu aşamada tedavi ,kanal tedavisi yapılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

DİŞE YAPIŞAN GIDALARDAN KAÇININ
Tüketilen yiyeceklerinin cinslerinin önemli olduğunu söyleyen Tünal, bazı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini belirtti. Tünal, “Dişlerin üzerinde ve arasında yapışan her gıdadan kaçınmak gerekir. Örneğin çikolatalı gofret, ağızda yapışkan bir zamk haline gelip diş yüzeyi, diş eti ve diş aralarına yapışır. Cips, şekerleme ve tuzlu çubuklardan da uzak durulmalı.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir