Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Siğil Nedir? Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?
Faydalı BilgilerHastalıklarŞifalı BitkilerTedaviler

Siğil Nedir? Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğil Nasıl Geçer?

Siğil tedavisi Siğiller bir virüsün ciltte meydana getirdiği kabarcık görünümlü enfeksiyonlardır. Tıpta bu virüslere HPV yani Human Papillomavirüs adı verilir. Virüse sahip biri ile doğrudan temas ve ya kullandığı kişisel eşyaları kullanmak yolu ile bulaşırlar, kuluçka süreleri oldukça uzun olduğundan hemencecik gözle görülür belirtiler meydana getirmezler. Ancak temas eden kişinin bünyesi güçlü ise, HPV virüsü bu bünyeye geçemez ve üreyemez dolayısıyla siğil oluşumuna da yol açamaz. Güçlü bir bağışıklık sistemi bu tür problemlerden korunmanın ilk yoludur. Siğillerin de kendi içinde türleri vardır ve türüne göre tedavi edilirler. Siğil türünü belirlemeden yapılacak tedavide olumlu sonuç almak zorlaşır.

Kısaca bahsedecek olursak;

  • En yaygın siğiller, el ve el içlerinde, parmak ile parmak aralarında görülen siğillerdir;
  • Ayak tabanı siğilleri, nasır görünümdedirler, ağrıya sebepler olurlar; düz siğiller; genelde saç ve yüz çevresinde görünürler diğer siğil çeşitlere oranla yumuşak ve minik olabilirler;
  • Etek siğilleri: Cinsel yolla bulaşmasından dolayı erişkinlerde daha çok görülür ve genital bölgelerde ortaya çıkar.

Siğiller Tekrar Geri Gelebilir!

Siğillere dair bilinmesi gereken en önemli husus tekrarlı rahatsızlıklar olduklarıdır. Siğiliniz doğru tedavi edilmezse sizin geçtiğini düşündüğünüz bir an tekrar gelebilir. Hatta kesin çözüme ulaştırılmayan bazı siğiller, örneğin etek siğilleri, ömrünüz boyunca bir kaybolup bir ortaya çıkarak sizi ve cinsel partnerinizi sürekli bir rahatsızlığa sevk edebilir. Elbette ki siğilleri geçiren, kaybolmasına yarayan kendi uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır. Siğili yakmak, sarımsak ya da soğan sürmek, bazı yanıcı asitlerden medet ummak vb gibi yöntemler geliştirebilirsiniz, eğer siğiliniz hpv virüsü taşımıyor ise başarılı da olabilirsiniz ancak siğiliniz hpv taşıyor ise problemden kesin kurtuluş yolu doktorunuza danışmak ve siğil çeşidinize göre kesin bir tedavi uygulamaktır. HPV virüsü taşıyan siğilleri kesinlikle kendi başınıza doktora danışmadan iyileştiremezsiniz. Tekrarlama huyu oldukça fazla olan siğillerden kurtulmak için çeşitli tıbbi yöntemlerden faydalanmalısınız. Bu siğillerden herhangi birine sahipseniz, kesinlikle kişisel eşyalarınızın kullanılmasını engellemeli ve temaslardan kaçınmalı, bulaşmasının bu şekilde önüne geçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir