Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Bağımlılık Hastalıkları>>Sigarayı Bırakmak İçin En Etkili Yöntem Nedir?

Sigara Nedir? Sigara Alışkanlığından Nasıl Kurtuluruz? Sigara Bırakma Konusundaki En Etkili Yöntem Nedir?

Arka Plan Kavramları Nedir ?

Cerrah general 60’lı yıllarda meşhur uyarısını yayınladığından beri sigara içilmiyor. Bildiğim kadarıyla literatür biraz çelişkili, sigara içme eğitimi ve sigara karşıtı reklamların nüfus düzeyinde çok az etkisi var gibi görünüyordu ve restoranlar, barlar ve uçaklardaki yasaklar neredeyse olmasa da ÇOK daha belirgin bir etkiye sahipti. Amerika’da olduğu gibi Avrupa’da da çok etkili ve Asya, eğitim ve yasakların her geçen gün daha hızlı ortaya çıkmasına rağmen Tütün kullanımını hızlandırmaya devam ediyor.

Sigara bağımlılığı için birkaç model var ve bunların hepsi muhtemelen gerçeğin bazı yönlerini yansıtıyor, bağımlılığınıza uyanı bulmak büyük olasılıkla hangi stratejileri ve hangi sırayla kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

1) Nikotin bağımlıları  – Sigara içenler kandaki nikotin içeriğini belirli bir düzeyde tutmaya çalışırlar, bu seviyeye hızla ulaşmak ve sonra bu seviyeyi korumak için gün boyunca az veya çok sigara içeceklerdir. Bu kişiler için nikotin replasmanı en önemlisidir çünkü istek nikotin seviyeleri ile davranıştan daha fazla dalgalanır.

2) Alışılagelmiş Kullanıcılar: Bazı kişiler, belirli etkinlikleri sigara içmeyle ilişkilendirir ve bu boşluğu doldurmak için çoğu zaman bunlardan zevk almaları veya yeniden tasarlamaları gerekir. Bu tür şeyler, ön planlama, arkadaşlara karşı hesap verme ve saplantıları değiştirme yoluyla daha yönetilebilir. Yaygın örnekler şunlardır:

 • Araba kullanmak – yeni bir araba almak, camlar açıkken sigara içmemeye karar vermek, bardaklıkta çiğnemek / tutmak için bir şey bulundurmak
 • Sosyal İçki – Sigara içmek için her zaman eski arkadaşlarınızla karşılaştığınız barlardan kaçınmak, verandalara çıkmamak, sigara içme alanı olmadan barlara gitmek yardımcı olabilir
 • Çalışırken (duman molaları) – Düzenli olarak kalkıp dolaşmak için zaman ayırın ve sigara içmeyen biriyle veya genellikle konuştuğunuz sigara içen biriyle, ancak farklı bir bağlamda konuşmaktan korkmayın. Genellikle nikotinden çok zihinsel kırılma ile ilgilidir.
 • Yemek yedikten sonra, otobüsü bekledikten sonra, kuyruklarda, uyandığınızda, uyumadan önce, ne zaman çöpü çıkardığınızda vb. sizi doğrudan insanların önünde çağırmaz), kavgayı iradenizin değil, hedeflerinizin merkezinde tutmanıza yardımcı olur.

3) Stres yöneticileri: Bazı kişiler strese sigara molası vererek veya nikotin kullanarak tepki verir. Bazen yemek için zaman bırakmayan çalışma programları vardır ya da geç saatlere kadar çalışırlar ve yardımcı olur ya da şehir dışındayken sosyal kaygıyı yönetmek için sigara kullanırlar. Bu tür insanlar en çok sağlıklı alışkanlıklar oluşturmaktan ve yemek yeme, egzersiz ve zihinsel / duygusal destek konusunda uygun yardımı almaktan yararlanır. Tecrübelerime göre, bu tür sigara içenlerin çoğu sigarayı bir kontrol mekanizması olarak kullanıyorlar, çünkü tüm günlerinin kendi kontrollerinin dışında olduğunu düşündükleri için, bir saat ya da işleriyle hiçbir ilgisi olmayan bir şekilde zamanı bölmek için sigara kullanıyorlar. ya da onun gibi bir şey.

Kişisel deneyim olarak sizlere açıklayacağım

Çalışmamız, haftada 3 kez direnç eğitiminin yanı sıra cilt bantları yoluyla nikotin replasmanının kullanımına odaklandı. Yamaların pek çok insana yardımcı olduğuna şüphe yok, ancak yamalar ve eğitim kombinasyonu, yardımcı olduğum son özette önemli ölçüde üstün olma eğilimindeydi.

Herhangi bir egzersiz türünün sigara içen için sağlığa faydaları olduğuna inanıyorum, ancak kardiyovasküler egzersiz çok kendi kendine seçicidir – koşmaya devam eden sigara içenler, sıkı kararlı olanlar veya koşmakta zaten iyi olanlardır. Bu, pek çok insanı kuru ve kuru bırakır ve egzersizin iştahı azaltmak, mutluluğu artırmak ve normal kardiyovasküler işleve dönüşü hızlandırmak için sahip olabileceği faydalar olmadan.

“ANCAK DİRENÇ EĞİTİMİ KARDİYOVASKÜLER SİSTEMDE İŞE YARAMIYOR VE PEKİ YA BIRAKMANIN KİLO ALMASINA NE DERSİNİZ?”

Hareketsiz insanlar, özellikle sigara gibi risk faktörleri olan kişiler için en önemli faktör, herhangi bir hareketin tek başına önemi DEĞİL, başlama ve ilerleme yeteneğidir. Jogging dizlerinizi incitiyorsa ve yürümeye daha fazla zamanınız yoksa, dikkatli bir şekilde geliştirilmiş direnç eğitimi, çok hafif yüklerle başlamanız gerekse bile sağlığı iyileştirebilir ve yan etkileri hafifletebilir.

Eğitim tarzına verilen özel tepkinin yanı sıra, düzenli, programlı ve denetimli egzersizler yapmak, birçok sigara içicisinin bırakmaya çalışırken hissettiği ‘kontrol kaybı’ ile başa çıkmasına gerçekten yardımcı olduğunu düşündüğüm bir yapı sağlar. Birçok sigara içicisi, günlerini sigaralar arasında keser ve herhangi bir direnç, tutarsız rutinlere düştükçe sonunda başarısız olmaya mahkumdur. Planlı bir antrenman yapmak size zamanında yatmak için bir neden verir ve yememek ya da gerçekten korkunç yemek seçimleri yapmak gibi şeylere doğrudan sonuçlar verir. Diyet müdahalesi yapmadık, ancak çoğu insan, ben onlara ciğer, adım attırma ve diğer koordinasyon yoğun hareketleri yaptırmadan önce 2 çift çizburger yemek istemiyor.

Egzersiz, iyileşme ve tekrar ritmi, sigara dürtülerini bir bağlama oturtmak için güzel bir döngüdür (hayatı günlere veya haftalara bölmek, dakikadan dakikaya çatışmaları daha az önemli hale getirir).

Ayrıca, birçok sigara içicisinin daha sağlıklı olabileceklerini mantıklı bir şekilde anlayabileceklerini, ancak işler değişene kadar acı çekmenin yollarını bile bilmediklerini fark ettim. Koşmaya ve bir katran yumağı öksürmeye çalışırsanız, bu sizin cesaretinizi kırabilir – ancak çok küçük başlamak ve kendinizi ilerleme görmek inanılmaz derecede güçlendirici bir duygudur.

Yaşadığım, çalıştığım ve konuştuğum eski sigara içenlerin stratejileri:

 • Sabahın ilk sigarası, gün için son duruşunuzu yapmanız gereken yerdeyse, yatmadan önce bir nikotin bandı takmak sabah isteklerini hafifletebilir.
  • Bu, uykuyu bozabilir veya canlı rüyalara neden olabilir, gece yamaları taktığı zaman askerlik hizmetine ayrıntılı geri dönüşler yapan bir adamla tanıştım, ancak tepkisi  ‘hala sigaradan daha iyiydi’, bu nedenle kilometreniz değişebilir.
 • Arabanızı veya diğer geleneksel duman lekelerini temizlemek, bırakma arzusunu dışsallaştırmanıza ve iştahınızı azaltmanıza yardımcı olur.
 • Nikotini alışkanlıklarınıza uygun bir şekilde takviye edin – E-cigs, oral fiksasyonla gerçekten mücadele eden insanlar için şaşırtıcı bir potansiyel gösteriyor, yamalar istek için harikadır ve sakız bir miktar umut vadetmiştir, ancak kullanan kimseyi bilmiyorum başarıyla
 • Chantix ve Wellbutrin gibi istekleri veya sigara içme arzusunu / ödülünü azaltabilen ilaçlar vardır, ancak bunlar, beynin ödül yollarının ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak önemli ölçüde değişebilen kendi yan etkileriyle birlikte gelir.
 • Wellbutrin genellikle bir anti-depresan / anksiyete ilacı olarak kullanılır, bu nedenle sigarayla “kendi kendine ilaç veren” kişiler için en yararlıdır, ancak elbette herhangi bir ilaç tedavisinin sizin için ne kadar uygun olabileceği konusunda bir psikiyatri uzmanına danışılmalıdır. Konuştuğum insanlar, sigara içme miktarını hızla azalttığını ve sigaranın ‘tadı değiştirdiğini’ söylüyor, ancak öğle yemeği molaları veya araba kullanırken olduğu gibi alışkanlık / ritüel sigara içmeye yardımcı olmuyor.
 • Nikotin isteklerini alışılmış davranışlarınızdan ayırın, çünkü her birinin yararlı olan kendi teknikleri vardır.
 • Sevdiğiniz bir fiziksel aktivite şekli bulun ve zamanla onu yavaş yavaş geliştirmeye adayın, sağlığınıza / enerjinize yardımcı olacak ve daha büyük değişiklikler yapmanız için size daha fazla özgüven verecektir.

Sigarayı bırakmak, kişisel yaşamınızı ve ilişkilerinizi zorlayan zor bir süreç olabilir, ancak yapabileceğiniz en iyi şey, bugün denemektir. İddiaya göre, başarı şansına bile sahip olmadan önce yaklaşık 7 girişim gerekiyor – ki bu cesaret kırıcı geliyor ama sizi suçluluk duygusuyla yüklemek yerine başarısız girişimleri süreçteki normal adımlar olarak düşünmek için özgür kılıyor. Umarım bunu yararlı bulursunuz,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir