Cuma, Haziran 25
Home>>Hastalıklar>>Bağımlılık Hastalıkları>>Sigara Kadınlarda Kalbi Vuruyor

Sigara Kadınlarda Kalbi Vuruyor

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, sigara içen kadınlar daha sık kalp hastalıklarına yakalanıyor. Sigara içmek herkesi olumsuz etkiliyor..

Bilim insanlarınca yapılan çalışma, son 60 yılda sigara kullanım alışkanlıklarının değişmesiyle, kadınlarda sigaraya bağlı ölüm riskinin arttığını ortaya koydu.

New England dergisinde yayınlanan araştırmada, bilim insanları ABD’de 2 milyondan fazla kadının verilerini inceledi. Buna göre, 1950-1960 dönemlerinde sigaraya başlayan kadınlarda akciğer kanserine yakalanma riski hiç sigara içmeyenlere göre 3 kat daha fazla.

Araştırmacılar, 2000-2010 yılları arasında verilerini incelediği kadınlarda ise kansere yakalanma riskinin hiç içmeyenlere göre 25 kat arttığı bulgusuna ulaştı. Bilim insanları, bu sonuçlarla kadınların, sigaraya bağlı gerçekleşen ölümlerde erkeklerin oranına ulaştığını belirtti.

Araştırmanın liderliğini yapan Dr. Michael Thun, son 10 yıllarda kadınlar arasında artan sigara içme oranının sağlık açısından büyük risk oluşturduğunu kaydetti. Oxford Üniversitesi’nden Prof. Richard Peto ise kadınların erkekler gibi sigara içmesi halinde erkekler gibi öleceğini ifade etti.

1980′lerde erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada da aynı bulgulara ulaşılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir