Pazartesi, Ekim 18
Home>>Beslenme>>Sıcak Suyun Kilo Verme ve Sağlık Açısından Faydaları
BeslenmeDiyetFaydalı BilgilerSağlık Haberleri

Sıcak Suyun Kilo Verme ve Sağlık Açısından Faydaları

Sıcak Suyun Kilo Verme ve Sağlık Açısından Faydaları

Kilo vermek ve genel olarak sağlığımız üzerinde suyun etkisi hakkında pek çok bilgi okuduk. Bu yazımızda daha çok sıcak suyun kilo vermedeki etkisini ve insan sağlığı üzerine olan etkisinden bahsedeceğiz. Temelde sıcak su metabolizmamızı arttırır ve yağ moleküllerinin daha çabuk parçalanmasına yardımcı olur.

Kilo Vermek İçin Sıcak Su Gerekli mi?

Elbetteki sıcak su içmeden de kilo verebilirsiniz. Ancak insan fıtratı gereği en az çaba göstererek en iyi sonuca ulaşma eğilimindeyiz. Sabahları erken ve aç iken bir bardak sıcak (ılık) su içmek bunun yanı sıra yemeklerden önce bir bardak sıcak su içmek vücuttaki yağ moleküllerinin daha hızlı yakılmasına yardımcı olacaktır. Kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra, kuru cildi tedavi etmeye ve kabızlığı da iyileştirmeye yardımcı olur.

Sıcak Su Diyeti Nedir?

Sıcak Su Diyeti, uyandıktan hemen sonra yarım fincan sıcak su ve bir yemek tüketmeden önce bir bardak sıcak su içtiğiniz diyettir.  Aslında tam bir diyet sayılmaz. Suyun sıcaklığının 50 dereceyi aşmamasını sağlamalısınız. Sıcak su içmeden önce suyun sıcaklığının çok fazla olmadığından emin olmanız gerekir, çünkü ağzınızı yakmamalıdır. Ayrıca, suyun sıcaklığı istenen etkiye sahip olmadığı kadar az olmamalıdır. Kilo kaybı için sıcak su, kilo kaybı planınızı, kilo kaybı yolculuğunuza dahil ettiğiniz faktörlere yardımcı olarak, daha etkili çalışmanızı sağlar.

Kilo Vermek İçin Sıcak Su İçme İpuçları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, ideal Sıcak Su Diyeti, bir bardak sıcak su tüketmenizi gerektirir (uyandığınızdan hemen sonra yaklaşık 50 dereceden biraz daha az) Bunu takiben aşağıdaki ipuçlarını izleyin ve farkı kendiniz görün.

1) En iyi sonuç için sıcak suyu bir kerede içmeyin ancak soğumasına da izin vermeyin.

2) Uyandıktan sonra sıcak su içmenin yanı sıra banyo yapmadan önce de sıcak su içmenin kilo vermede etkili olduğu söylenilmektedir. Ayrıca banyo yapmadan önce bir bardak sıcak su içmek kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olur.

3) Bunun yanı sıra diğer tüm diyetlerde olduğu gibi Sıcak Su diyetinde de sağlıksız ve şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekmektedir.

Sıcak Su İçmenin Sağlık Açısından Faydaları

Sıcak su sadece kilo vermede etkili değildir. Sıcak suyun insan sağlığı açısından da çeşitli faydaları bulunmaktadır.

  • Kan basıncımızı korur.
  • Cildimizin kurumasını engeller.
  • Mevcut kabızlık sorunlarını gidermede yardımcı olur.
  • Kan dolaşımını güçlendirerek vücudumuzdaki toksin ve zararlı atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sistemimizi güçlendirir.
  • Sıcak su sabahları erkenden içildiğinde metabolizmamız hızlanır ve vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur.

Kilo Vermek İçin Sıcak Su Kullanmada Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sıcak suyun kesinlikle bazı yararlı faydaları ve kilo vermeye yardımcı olduğunu bilsek bile sıcak su kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Sıcak suyun etkili olabilmesi için çok hızlı içilmemesi gerekir ancak suyun soğumasına izin verilmeden bitirilmesi de gerekir.

Çok fazla sıcak su içmek çok daha yararlı ya da daha hızlı kilo verdirir mantığını aklınızdan çıkarın. Gün içinde içeceğiniz sıcak su miktarı en fazla 5 bardak olmalıdır.

Sabah erkenden sıcak suyun içine limon eklediğinizde, planın etkinliği artar ve kilo daha hızlı bir şekilde kaybetmenize yardımcı olur.

Limon dışında dilimlenmiş salatalık, nane yaprakları veya rendelenmiş zencefil de ekleyebilirsiniz. Meyve sularının içine suya batırılabilmesi için onları gece bir bardak suya ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir