Cumartesi, Kasım 27
Home>>Faydalı Bilgiler>>Sıcak Su İçmenin Sağlık Açısından 11 İnanılmaz Faydası
Faydalı BilgilerPratik BilgilerSağlık Haberleri

Sıcak Su İçmenin Sağlık Açısından 11 İnanılmaz Faydası

Sıcak Su İçmenin Sağlık Açısından 11 İnanılmaz Faydası

Her sabah ılık su içen bir çok kişi var ve temelde bunu zayıflamak için yapıyorlar. Ancak sabahları ılık su içmek sadece zayıflamanıza fayda sağlamaz bunun yanında bir çok sağlık faydası da vardır. Aşağıda sıcak / ılık su içmenin bazı sağlık yararlarına yer verdik.

Cildinizi Erken Yaşlanmaya Karşı Korur

Ilık su içmenin cilt için en önemli faydalarından biridir. Kesinlikle, hiç kimse erken yaşlarında yaşlanmanın temel belirtisi olan kırışıklıklara ve donuk cilde sahip istemez. Bu belirtiler vücuttaki toksinlerin cilde zarar vermesinden dolayı oluşuyor. Bu nedenle ılık su toksinleri dışarı atar ve cildinizi iyi temizler. Ayrıca elastikiyetini artırır ve cilt hücrelerini onarır.

Menstrual Kramplar Sırasında Çok Faydalı

Birçok kadın adet krampları nedeniyle oluşan ağrıdan kurtulmak için sıcak su torbasını düzenli olarak taşırlar. Ama biliyor muydunuz, ılık su içmek da aynı şekilde etkili olabiliryor. Ilık su içmek midede kasların gevşemesine yardımcı olur ve yavaş yavaş adet ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda her türlü kramplar için etkili bir tedavidir çünkü kılcal kan damarlarını genişletir ve kasları rahatlatır.

Ayrıca Bakınız: Adet Dönemi Sancılardan Kurtulmanızı Sağlayacak İpuçları

Yağ Yakımını Hızlandırıp Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kilo vermek için sıcak su içmenin çeşitli faydaları vardır. Sıcak / ılık su içerek vücudunuzun yağları daha hızlı yakmasını sağlayabilirsiniz. Böyle bir yöntemi uygulamak istiyorsanız sabah uyanır uyanmaz bir bardak ılık su içmeyi unutmamalısınız. Sabahları aç karnına içilen sıcak su, vücutta bol miktarda kalori yakılmasına yardımcı olan metabolik aktiviteyi arttırır. Limon, bal, tarçın vb. Gibi diğer maddelerle kombine edildiğinde, özellikle karın yağında mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. [ Not: Sadece sıcak su içtiniz diye kilo vermezsiniz, ama sporla birleştirirseniz daha fazla kilo verebilirsiniz. ]

Sindirim Sisteminize Yardımcı Olur

Gün boyunca ılık su içmek sindirim sistemi için çok faydalıdır. Sıcak su, sindirim sistemini daha düzenli hale getirir ve aktif olarak çalışmasına yardımcı olur. Ilık su içtiğiniz zaman bağırsaklardan, midelerden ve diğer sindirim organlarından geçer ve oralarda bulunan atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olacak şekilde bu organları iyice nemlendirir. Yağlayıcı olarak çalışır ve sindirim sisteminizin sindiriminde zorlandığı maddeleri çözebilir.

Merkezi Sinir Sisteminin Gevşmesini Sağlar

Sıcak su merkezi sinir sistemi için de faydalıdır. Sinir sisteminiz sağlıklıysa, kontrollü reaksiyonlara sahip olmanızı kolaylaştırır. Ayrıca ağrı veya vücut ağrısına sahip olma olasılığını da azaltır. Panik olma şansı da azalır. Aynı zamanda, eklem iltihabı çeken insanların ağrısız hareketleri için sinir sistemini rahatlarmak isteyenler için ılık su içmeleri sıklıkla önerilmektedir.

Kabızlık Sorunlarını Giderebilir

Kabızlık sorunları yaşayan insanlar, yatmadan önce ılık su içmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Ilık su içtiğinizde, bağırsaklarınızın büzülmesine yardımcı olur, bu da içinde hapsolmuş olan atıkların giderilmesine yardımcı olur. Kolayca vücuttan uzaklaştırılır.

Ayrıca Bakınız: Çocuklarda Kabızlık Tedavisi İçin 10 Doğal Çözüm

Kan Dolaşımını Daha İyi Hale Getirir

Yine, kan dolaşımı sıcak su içmenin çeşitli faydaları arasındadır. Tıpkı sıcak su banyosunun dolaşım organları için yararlı olması gibi, ılık su içmek da aynı şekilde yararlıdır. Kan vücuda düzgün bir şekilde aktığında, herhangi bir kardiyovasküler rahatsızlık gelişme olasılığını azaltacak olan kan basıncı seviyenizi yönetmenize yardımcı olur.

Akalazya Hastalığının Belirtilerinden Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Akalazya kabaca yemek borusu ve mide ile ilişkili olan ve yemeğin mideye gitmesini zorlaştıran bir hastalıktır. Bundan muzdarip insanlar yiyecekleri yutamazlar ve bazen de yemek borusunda kalır. Gün boyunca ılık su içmek, yiyecekleri kolayca yutmanıza yardımcı olur. Et veya benzeri ağır yemeklerde veya yağlı yemeklerde etkilidir.

İlginizi Çekebilir: Akalazya Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Teşhisi Nelerdir?

Sıcak Su Doğal Detoks Anlamına Gelir

Sıcak su, vücut için doğal bir detoks işlevi görür. Sıcak suyu içerken vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olması için vücut sıcaklığını arttırır ve terlemeyle detoks işlevi kazandırır. Terlerken, vücudunuz vücuttaki gözeneklerdeki istenmeyen toksinleri ortadan kaldırır. Bu ayrıca gözeneklerin daha temiz ve açık olmasını sağlayan doğal bir sistemdir.

İlgilinizi Çekebilir: Vücudunuzdan Toksinleri Atacak Ayak Banyosu Yöntemleri

Sıcak Su Burun Tıkanıklığını Rahatlatır

Sıcak su bütün gün burun tıkanıklığı yaşayan insanlar için iyidir. Sıcak su, burun alerjileri, öksürük ve sinüse neden olan soğuk havalarda iyi çalışır. Sıcak su içmek, boynun içinde sıkışmış olan mukusun hızlı hareketine yardımcı olur. Bu, burun yoluyla ya da nazal konjesyondan hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan öksürük yoluyla kolayca çıkarılmasına yardımcı olur. Bu sinüsün etkilerini azaltmanın etkili bir yoludur. Ilık su içmek dışında, sinüsün açılmasında buhar da yardımcı olur.

Ayrıca Bakınız: Vücut İçin En İyi Mukus (Balgam) Sökücü Yiyecekler

Vücudun Stres Düzeyini Azaltır

Bu sizi şaşırtabilir, ancak ılık / sıcak su içmenin faydalarından biri de stres seviyelerinizi büyük ölçüde azaltmasıdır. Endişeye karşı savaşmaya ve stres seviyelerini yönetmeye yardımcı olur. Tek başına ya da kahve ya da çay ile kombine edildiğindesıcak su tüketimi stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve içicinin genel ruh halini iyileştirir.

Sıcak Su İçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  1. Elbette yukarıda saydığımız sıcak suy faydalarını okuduktan sonra sıcak suyu nasıl içmenizin gerektiği de önemli bir konu haline gelmektedir. Sıcak su içerken dikkat etmeniz gerekenleri listeledik:
  2. Yemek borusunda bulunan dokulara zarar verebileceğinden çok fazla su ya da çok sıcak su içmekten kaçının.
  3. Çok sıcak su da tat alma tomurcuklarına zarar verebilir ve dilinizi ölçeklendirebilir.
  4. Sıcak iklim bölgelerinde çalışırken, sıcak su alımından kaçınılmalıdır.
  5. Egzersiz yaparken ılık sudan kaçının.
  6. Dehidratasyondan muzdarip olan kişilere gün boyu sıcak su içmesi önerilmez.
  7. Kilo kaybı arayanlar için günde 3 ila 5 bardak ılık su çok faydalıdır.
  8. Sıcak su içmenin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için kontrollü bir şekilde günde 2 litre kadar sıcak su içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir