Cumartesi, Kasım 27
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Sezaryenle Doğan Bebek Emzirilebilir
Gebelik - HamilelikSezaryen

Sezaryenle Doğan Bebek Emzirilebilir

Sezaryenle Doğan Bebek Emzirilebilir

Sağlıklı bir doğum yapıldıysa ki sezaryenle doğumlar daha güvenlidir, bebeklerinizi rahatça emzirebilirsiniz. Emzirme hangi durumlarda risklidir?

Planlı sezaryen doğumdan sonra emzirmek ani durumda tercih edilen sezaryene göre daha az risklidir.

Sezaryen doğumdan genellikle spinal anestezi verilir ve doğum esnasında uyanık kalırsınız. Ebeyle konuşur ve emzirmek istediğinizi dile getirebilirsiniz. Bebeğiniz doğduktan hemen sonra kucağınıza verilir. Anneyle bebeğin bu ilk teması yakınlık kurmak açısından çok önemlidir. Bebeğinizi çıplak göğsünüze yatırabilirsiniz.

Bebeğinizi ilk kez emzirdikten sonra 6 saatten daha fazla uyumasına izin vermeyin. Tekrar emzirin ve hareketleri gözlemleyin.

Doğum esnasında enjekte edilen ağrı kesici ilaçlar sizi ve emzirme yoluyla bebeğe geçtiği için bebeğinizi uykulu yapabilir. Bebeğiniz uykulu olduğunda emzirmek için dudaklarına birkaç damla süt değdirin.

Çoğu bebek ilk birkaç gün sık sık emmek ister. Bebeği emzirmek daha fazla süt üretilmesini sağlar. Eğer ilaçlara bağlı olarak bebeğiniz emmek istemiyorsa doktorunuz size bu konuda yol gösterecektir.

Tüp bebek tedavisi için yumurta ve sperm donasyonu nedir

Dünyanın birçok ülkesinde birtakım kurallar içerisinde uygulanan spermi ve yumurtası olmayan hastalara bir başkasından alınan sperm ve yumurtanın kullanılması amacıyla uygulanan tekniklerdir. Bu teknikler ülkemizde uygulanmamaktadır bunun nedeni ülkemizin yasalarının bunlara müsaade etmemesidir. Buna karşılık Avrupa ülkelerinde veya Batı ülkeleri bağış amaçlı yumurta ve sperm uygulamaları vardır. Ülkemizdeki bir çok hastada bu uygulamayı denemek için yumurta ve sperm donasyonu yapan ülkelere gitmektedir.

Tüp bebek merkezi seçerken nelere dikkat edilmeli

Tüp bebek merkezi seçerken hastaların öncelikle ülkemizde tüp bebek merkezi yasalarına uygun olan bir tüp bebek merkezi seçmeye dikkat etmelidirler. Yani gidecekleri merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış bir merkez olması gerekiyor. Bunun dışında birtakım ayrımları yapmak adına en çok memnun olunan, yakınlarından duydukları bir tüp bebek merkezini seçebilirler yani tavsiye önemlidir. Bunun dışında gidilmesi düşünülen tüp bebek merkezine gidilip hekimlerle görüşülebilir, hastahane ortamı incelenebilir ve hekimlere sorular sorulabilir her şey hastanın içine sinerse hasta o tüp bebek merkezini seçebilir.

Tüp bebek tedavisinde IMSI yöntemi nedir

Imsı sperm içerisindeki  morfolojik yapının yani görüntünün daha büyük büyütmelerle bakılarak genetiğininde anlaşılabilmesini sağlayan bir yöntemdir. Normal ımsı işlemlerinde sperm ancak mikro enjeksiyon işlemi sırasında 230 kat büyütülürken. Imsı adı verilen özel bir mikroskopla sperm 6 bin kez büyütülmekte ve içerisindeki hücrelerin organelleri görülebilmektedir. Böylece daha kaliteli spermi, genetik olarak daha düzgün sperm seçilebilir.

Tüp bebek tedavisinde IVM tekniği nedir

Ivm vücut içerisinde yumurta hücrelerinin tam olgunlaşmadan vücut dışına alınması ve laboratuvar ortamında olgunlaştırarak gene tüp bebek işleminde yapıldığı gibi spermle yumurtanın bir araya gelerek mikro enfeksiyonun işleminin tamamlandığı yöntemdir. Halk arasında ilaçsız tüp bebek olarak bilinir. Sınırlı sayıda hasta grubuna uygulanan bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi var mı?

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlarında yan etkileri vardır. Bunların çoğu çok hafif ve kendiliğinden gerileyen yan etkilerdir. Çok nadiren ciddi yan etkilerle karşılaşılabilir.İlaçların uygulanmasına bağlı olarak uygulama yerinde kızarıklık, ağrı görülebilir. Bunun dışında hastalarda uykusuzluk, sinirlilik, bazende baş ağrısı, mide bulantısı gibi hafif dereceli şikayetler görülebilir. Bunların hiç biri uzun süreli ve kalıcı olmaz. Bu ilaçların meme ve rahim kanserine neden olduğuna dair düşünceler vardır fakat yapılan araştırmalar bu ilaçların rahim ve meme kanserine neden olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir