Pazartesi, Ekim 18
Home>>Cinsel Sağlık>>Sevgililerin Birbirine Olan Duyguları Eşit
Cinsel Sağlık

Sevgililerin Birbirine Olan Duyguları Eşit

Sevgililerin Birbirine Olan Duyguları Eşit

Eş zamanlı olarak iki sevgilinin kalbi birbiri için atıyor. Kalp atış hızları eşit olan sevgililer hakkında yapılan araştırmanın detayları..

ABD’deki California Üniversitesi’nden Psikolog Emilio Ferrer ve ekibinin,  romantik ilişkisi olan 32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, sevgililerin kalp  atış hızının ve soluk alıp verme süresinin eşit olduğunu gösterdi.
Bilimadamları, sakin bir odada çiftleri birbirinin karşısına oturttu.  Katılımcılar birbiriyle konuşmasa ve birbirine dokunmasa da kalp ve soluk  ritmlerinin aynı olduğu belirtildi.

Bir başka deneyde, farklı kişilerin karşısına oturan katılımcıların kalp  ve soluk ritmlerinin karşılarındakiyle ”uyumlu olmadığı” belirlendi.

Ferrer, birçok araştırmanın ilişki yaşayan bir kişinin sevgilisinin nasıl  hissettiğini anlayabildiğini gösterdiğini ancak bu araştırmanın sevgililerin  fizyolojik düzeyde de birbirine benzediğini ortaya koyduğunu vurguladı.

Bilimadamlarından Jonathan Helm, deneylerde kadınların sevgililerine  ”daha fazla uyum sağlandığının” görüldüğünü, bunun kadınların belki de daha  fazla empati becerisine sahip oldukları için sevgililerine daha fazla bağlı  oldukları anlamına gelebileceğine dikkati çekti.

Konuya ilişkin makale, ”Science Daily” dergisinin internet sitesinde  yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir