Pazar, Mayıs 9
Home>>Güzellik - Bakım>>Selülit İle Baş Etmenin Yolları
Güzellik - BakımTedaviler

Selülit İle Baş Etmenin Yolları

Selülit İle Baş Etmenin Yolları

Lifli gıdalar tüketmek ve ham ipek keseyle fırçalanmak gibi yolları var. Selülitlerden nasıl kurtulabiliriz?

Yaz mevsimi yaklaştıkça üstümüzdeki ağırlıktan kurtulmak için büyük bir çaba harcıyoruz. Sadece kışlıkları değil, bacak ve kalçadaki selülitlerimizi de gardıroba kaldırabilsek ne güzel olurdu, değil mi? Bunu yapamayacağımıza göre selülitle baş etmenin yollarını öğrenmeye ne dersiniz? Özellikle kadınlarda görülen ve deri altı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımını bozmasıyla oluşan selülit, deride çöküntülerle ve portakal kabuğu görünümüyle kendini gösteriyor. Selülit genellikle, ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi hormonların daha çok değişime uğradığı dönemlerde ortaya çıkıyor olmasına rağmen; kişinin genetik yapısı, metabolizma hızı, dolaşım sistemi, sindirim ve boşaltımda yaşadığı sorunlar, doğum kontrol hapları, hormon ilaçları, dengesiz-düzensiz beslenme, aşırı hareketsizlik, stres, sigara ve alkol tüketimi de selülit oluşumunda etken faktörlerdir.

BESLENMEYE DİKKAT!
Sıklıkla bölgesel olan selülit, kilolu, zayıf, balık etli, uzun, kısa her yaştaki erişkin kadında görülebiliyor. Düzenli spor yapmak yalnızca genel vücut sağlığı için değil, selüliti önlemek için de çok önemli. Günde 30-60 dakika yapılan yürüyüş, bisiklete binmek veya merdiven inip çıkmak kan dolaşımını düzenleyerek selülit oluşumunu engelliyor. Yalnızca kilo vererek selülitten kurtulmak mümkün değil. Beslenme alışkanlığını değiştirip, bilinçli beslenmeye geçmek önemli. Beslenme ne kadar tek yönlü olursa, selülit de o kadar çabuk oluşuyor. Özellikle fast-food ve hazır yemekler dokuları kötü yönde etkiliyor.

VİTAMİNİ ALIMINI ARTIRIN
Hayvansal yağlar, fazla şeker ve tuz da zararlı. Bunlar yağ hücrelerini şişiriyor, dokularda su birikmesine yol açıyor. Günlük beslenme programında tuz, şeker ve yağdan fakir, sebze-meyveden zengin bir diyet bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor. A ve C vitamini alımını artırmanın selüliti azalttığı düşünülüyor. Bu nedenle, mutlaka meyve tüketimine özen göstermek gerekiyor. Bol lifli gıdalar ve çinko alımı da selüliti engelliyor. Bol su içmek de önemli. Su, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlıyor.

ALINACAK ÖNLEMLER
Günde en 2.5 litre su içilmeli.
Rafine şekerlerden uzak durulmalı ve günlük tuz tüketimi azaltılmalı.
Yemeklerde kullanılan yağ miktarı düşürülmeli.
Alkol, sigara, çay-kahve ve gazlı içeçek tüketimi en aza indirilmeli.
Yemekleri pişirirken haşlama ya da buğulama yöntemi tercih edilmeli.
Mümkün olduğunca mevsiminde ürünler tüketmeye özen göstermeli; dondurulmuş ve konserve ürünlerden kaçınılmalı.
Metabolizmanın düzenli çalışması için öğün atlamamaya özen gösterilmeli.
Çok sık kilo alıp vermekten kaçınılmalı.
Günlük alınan posa miktarı artırılmalı. Posanın en iyi kaynakları sebze-meyve ve kurubaklagiller mutlaka beslenme sisteminde yer almalı.

BİR NUMARALI DÜŞMAN SİGARA
Selülitin tek nedeni östrojen değil; başka tetikleyiciler de var. Sigara damarların en büyük düşmanı. Güçlü bir damar daraltıcı özelliğe sahip olan sigara, cildin yeterince beslenmesini engelleyerek selülite neden oluyor. Hareketsiz yaşam biçimi, sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmak, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek de dolaşım sistemini ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açabiliyor. Bunlar, kişinin yaşam tarzı ve alışkanlıklarına bağlı etkenler. Ancak selülitin, kan dolaşımındaki bozukluklar, ailesel yatkınlıklar ve hormonal etkenler gibi elimizde olmayan nedenleri de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir