Çarşamba, Haziran 23
Home>>Beslenme>>Şeker Otu Nedir ?

Şeker Otunun Faydaları ve Zararları?

KİM KORKAR HAİN ŞEKERDEN!

Gelişen dünyamızda dengeli ve sağlıklı beslenme konusu giderek önem kazanmaktadır. Özellikle hastalıkların arttığı son yıllarda bilinçli tüketimin önem kazanması ile, sağlıklı ve formda bir vücut için 3 beyazdan uzak durmamız gerektiği size pek te yabancı gelmemiştir. O halde size harika bir bilgi sunmaktan mutluluk duyacağız.. Şekerin kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanabileceğimiz, şekerden 300 kat daha tatlı “0” kalori %100 doğal Steviya (Şeker Otu) bitkisi.

Stevyanın Özellikleri; %100 doğaldır. 0 kaloridir. Türkiye’nin ilk probiyotik lifli doğal tatlandırıcı bitkisidir. Yüksek ısıdan etkilenmediği için direk pişirilerek kullanılabilir. Şeker içermez. Şekerin 300 katı kadar tatlıdır. Dişlerde çürümeyi ve üzerinde plak oluşumunu engellediği hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Diyabet ve kan şekeri düzenlemede idealdir. Vücudun daha fazla kalsiyum emmesini sağlar. Hipertansiyonu düzenler. Hiç kalorisi olmadığı için zayıflamanıza yardımcı olur. Şeker kanserin en sevdiği yiyecektir, stevya hariç.

Şeker Otu Nasıl ve nerelerde kullanılır? Kurutulmuş haldeki stevya otunun yaprakları normal şekerden 15-20 kat daha tatlı, işlenerek toz haline getirilmiş şeker otu ise normal şekerden 300 kat daha tatlıdır. Kurutularak elde edilen yapraklarını ya da toz halindeki formunu çay, kahve, sıcak-soğuk her türlü içeceği tatlandırmada kullanabilirsiniz. Bitki çayları hazırlanırken demleme esnasında katılan birkaç yaprak stevya çayınızı tatlandıracaktır. Bir tutam stevya bitkisi 1 litre çayı tatlandırmaya yetecektir. Ayrıca kurabiye, tatlı, kek yapımında, tatlıların şurubunu hazırlarken, diyet tatlı-baklava yapmak istediğinizde kullanabilirsiniz. Reçel, komposto, muhallebi gibi tatlılarda kullanılabilir, ancak tamamen doğal olduğu için kıvam artırıcı özelliği yoktur ve bu nedenle hazırladığınız reçelinizi normal şekerle hazırladığınız gibi koyu kıvamlı olmayabilir.


Şeker Otunun Zararı var mıdır? Stevya bitkisi doğal tatlandırıcıdır. Yapılan araştırmalar hiçbir zararının ve yan etkisinin olmadığını göstermiştir. Piyasada satılan tatlandırıcılar gibi zararlı değildir. Tamamen %100 doğal bir ürün ve 0 kalori olması nedeniyle özellikle şeker hastaları için bir kurtarıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir