Pazar, Eylül 19
Home>>Faydalı Bilgiler>>Şeker Hastaları Çikolata Tüketebilir Mi?
Faydalı BilgilerHastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Şeker Hastaları Çikolata Tüketebilir Mi?

Şeker Hastaları Çikolata Tüketebilir Mi?

Şeker hastalarının tedavi sürecinde uygulanan en önemli unsur muhakkak diyettir. Yaşam şeklimizin düzenlenmesi  ve günlük alınan kalori miktarının kısıtlanması tedavinin en önemli kısmını ve başarısını oluşturmaktadır.

Uygulanan diyet içeriği hastadan hastaya göre değişir.  Burada en önemli olan alınan kalori mktarının harcanan kalori miktarından az olmasıdır.

Şeker Hastalarına Çikolata Yasak Değil
Toplumumuzda yagın olarak kabul görmüş bol şeker içeren tatlılar ve çikolatanın tüketilmesi şeker hastalığına neden olur inanışı gerçekleştirilen son araştırmalar ile çürütülmüştür. Özellikle çikolata içerisinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde artık şeker hastalarının yenmesi mutlak surette yasak listesinde yer almamaktadır. Aksine çikolatada, vücuttaki oksitlenmeyi önleyen epicatechin adı verilen madde bulunmaktadır.

İlgililer tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, günde 100 gr bitter çikolata tüketen sağlıklı bireylerde, tüketmeyen bireylere oranla damar genişlemesinden sorumlu nitrik oksit salınımının daha fazla arttığını ortaya koymuştur. Bu bireylerin aynı zamanda kolesterol düzeylerinde olumlu yönde bir  iyileşme ve insülin direncinde kırılma oluştuğu sapyanmıştır.

Netice olarak, şeker hastalarının günlük kalori ihtiyacı düzeyini aşmadan bitter çikolata yemelerinde herhangi bir  bir sakınca buunmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir