Pazartesi, Nisan 19
Home>>Hastalıklar>>Sedef Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Sedef Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Ciltteki plakların yaygınlaşması sonucu oluşur. Gümüş, beyaz veya kırmızı pullu ve yamalı döküntüler meydana gelir.

Vücudun her yerinde görülür fakat en sık saç derisi, dirsek, diz ve alt sırt bölgesinde görülür. Bu durum bulaşıcı değildir, toplam nüfusun %3ünü etkiler. Sedef hastalığı çocuklara göre erişkinlerde daha sık görülür. Belirtileri kırmızı sivilceler şeklindeki yaralarla başlar. Zamanla büyük ve kalın hale gelir. Döküntülü kaşıntılı ve rahatsız edici boyutlara ulaşır.

Ovuşturunca kolayca kanayabilir. Tırnak sedefi ise deri altına kadar yayılabilir. Tırnağın sarı kırmızı görünmesine yol açar. Tırnaklar çöker ve çukurlaşır. %15 orandaki sedefli kişilerde eklem ağrıları ve iltihaplanma görülür. Artrit orta yaşlarda ortaya çıkar ve 30-50 yaş arasında en yaygındır.

Kesin nedeni bilinmese de uzmanlar bağışıklık sistemi genler ve çevresel faktörlerin neden olduğunu söylüyor. Eski deri hücreleri dört haftada bir yenilenir. Yeni deri dönüşümü sırasında deride iltihaplanma oluşur. Kişiden kişiye bulaşmaz. Sedef hastalığı tetikleyicileri şunlardır. Cilt yaralanması veya enfeksiyonu, duygusal stres, bazı ilaçlar, alkol ve sigara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir