Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Faydalı Bilgiler>>Sarımsağın Cilt için Faydaları

Sarımsağın Cilt için Faydaları

Yüzyıllardır yemeklerimizin vazgeçilmez tatlarından biri olan sarımsak aynı zamanda cilt içinde önemli bir bitkidir. Sizlere bu yazımızda sarımsağın yemeklere kattığı lezzet yerine cildinize vereceği faydalardan bahsetmek ve nasıl kullanacağınız hakkında kısa kısa bilgiler sunacağız.

Sarımsağın özünü incelediğimizde içerisinde oldukça fazla yer alan allisininin oldukça etkili olduğunu görüyoruz. Sarımsağın ana maddesi ve faydalarının da özü olan allisinin özellikle ciltte mantar oluşmasını engellemektedir. Allisinin diğer önemli faydaları arasında daha genç bir vücuda sahip olarak yaşlandırmayı geciktirmesi ve düz bir cilde sahip olmanızı sağlaması bulunmaktadır. Sarımsağın ana maddelerinden bir diğeri olan sülfür ise vücudunuzdaki enfeksiyonları önlemek ve iltihap kapmasına engel olmaktır.

 

Sarımsağın en önemli özelliklerinden biri olan mantar oluşmasını engellemesi faydalarını akne tedavisinde de gösterecek. Sarımsak kullanarak cildinizde yer alan tüm aknelere sadece birkaç gün içerisinde elveda edeceğiniz gibi sarımsağın içerisindeki antioksidan ile tekrar oluşmasını önleyecektir. Peki sarımsak aknelerin bulunduğu bölgelere nasıl uygulanmalı ve nelere dikkat edilmelidir buna göz atalım.

Aknelerden kurtulmak için sarımsağın faydalarını görmek istiyor iseniz aldığınız bir parça çiğ sarımsağı ikiye bölün ve ardından bir ezici yardımı ile içerisinden suyunu çıkartın. Suyunu çıkarttığınız sarımsağı daha sonra aknelerin bulunduğu bölgeye dairesel olarak masaj yaparak sürün ve 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Bu etkili yöntem ile sadece 1 gün sonra akne olan bölgelerdeki kabarıklık ve kızarıkların azalmaya başladığını göreceksiniz. Bu yöntem aynı zamanda hücreleri öldüreceği için o bölgede tekrar akne oluşmasını önleyecektir.

 

Özellikle yağlı ciltlere sahip olan bayanların ciltlerinde yaşanan sorun siyah noktalardır. Cildinizde yer alacak olan siyah nokta lekelerinden kurtulmak için de sarımsak kullanarak çözüm bulabilirsiniz. Siyah noktalardan sarımsak ile kurtulmak için 2 3 adet sarımsağı ezerek suyunu çıkarttıktan sonra 1 çorba kaşığı kadar yulaf ezmesi ve yarım çorba kaşığı kadar limon ile karıştırdıktan sonra yine masaj yaparak cildinize sürüp 5 dakika bekletiyorsunuz. Siyah noktalardan kurtulmak için uygulayacağınız bu yöntemi birkaç gün düzenli olarak uygulamanızda bir sakında yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir