Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Beslenme>>Sağlıklı, Yeterli ve Dengeli Beslenme Nasıl Yapılır?
BeslenmeDiyetisyen Ömer CüceSpor ve Beslenme Uzmanı Ömer Cüce

Sağlıklı, Yeterli ve Dengeli Beslenme Nasıl Yapılır?

 

Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu üç kriteri bir araya getirdiğimizde (Sağlıklı,Yeterli ve Dengeli Beslenme) aslında bütün sorunu halletmiş oluyor ve zamanlara bölünmüş , sağlıksız diyetlere gerek bırakmamış ve düzenli hayat formuna girmiş olacağız.

Sağlıklı Beslenme nasıl yapılır?

Peki bu üç ana başlık nasıl bir düzene koyulabilir ? Öncelikle bu sadece bir beslenme planı olarak değil hayat formunun düzenlenmesiyle birlikte olabilecek bir durumdur. Konuyu başlıklar halinde ele alacak olursak eğer ;

Sağlıklı beslenme; bütün besin kaynaklarında azami surette fayda sağlamakla olur .Mesela günlük olarak ağırlıklı tükettiğimiz tek düze besin çeşitlerinin arttırılması ; tahıl ve bakliyat çeşitleri,sebzeler( çoğunlukta yeşil olanlar),  kompleks karbonhidratlar pirinç,bulgur,kinoa,araka gibi. Vitaminlerin özellikle meyvelerden alınanların çeşitlendirilmesi portakal,elma,avacado,muz vb. olması ve tabi ki proteinlerin farklı kaynaklardan alınarak vücudun beslenmesi bunlara örnek ; Balık ,tavuk,hindi ve kırmızı et grubu.genel olarak sağlıklı beslenmede temel alınması gerekenler bunlar olarak bahsedilebilir.

Yeterli Beslenme nasıl yapılır?

Yeterli Beslenme; Aldığımız ve çeşitlendirdiğimiz bu besinlerin vücudumuza hangi saatlerde ne kadar alınacağının tespit edilmesi ve buna göre bir düzen kurmak.Özellikle günlük olarak 3 öğün sabitleme mantığı klişe bir sistem olmakla beraber ,ara öğünlerin oluşturulması ve buna göre günde ortalama 5 öğün yapılarak öğün miktarlarının gün içerisine yayılmasının sağlanması gerekmektedir.Yeterli beslenmeden kastımız bu şekilde özetlenebilir.Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir konu da öğünlerimizde gerçekten acıktığımızı hissetmemiz ve açlık hormonunun vücutta salgılanmasının sağlanması konusunda bir karar verme mekanizması oluşturmamızın düzenlenmesi gereklidir.Acıktıgımızda basit bir şekilde su içerek acıkmayı geciktirebiliriz ve baktık acıkma hissimiz devam ediyor işte o zaman beslenmeye geçmemiz gerekmektedir.

Dengeli Beslenme nasıl yapılır?

Dengeli Beslenme; Aslında bu kavram yukarda saydığımız iki ana maddenin bileşenlerinden oluşmakla beraber bize denge de kalmamızı öğütlemektedir. Yani , mevsime göre ,kilomuza göre ,yaşımıza göre yeterli ve sağlıklı beslenmekle birlikte burada kendimize bir denge kurmalıyız.Mesela bir yaz günü akşam öğününde aşırı yağlı beslenmemek gibi.Genel olarak zaten trans yağlardan oluşan bir beslenme sistemi bizim için uygun olmamakla beraber tercih edilmesi çok beklenilen biri durum olmamalıdır.Bir akşam öğününde kötü beslendiğimizi bilerek ertesi sabah kahvaltımızda hafif bir yumurta öğünü yada yulaf gibi basit ama mükemmel bir öğün yaparak kendimizi dengede tutabiliriz.Tabi ki spor konusunu yine detaylı açmamakla birlikte, eğer kötü beslendiğimiz bir öğlen öğününden sonra akşam kendimize bir spor aktivitesi oluşturumamız bizim için çok yararlı olacaktır.Bu örnekler çok çeşitlendirilebilir.Bazılarından bahsetmeye çalıştım.umarım sizde kendinize güzel bir plan oluşturup buna göre hayatınızda bir devrim niteliğinde yenilikler yapabilirsiniz.

Spor ve Beslenme Uzmanı Ömer CÜCE, bilgilendirmeye ve öğretmeye devam ediyor.

Kaliteli Beslenme ve Sporla kalın mutlu kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir