Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Sağlıklı Kalp İçin Kardiyologlardan 5 Öneri
HastalıklarKalp-Damar HastalıklarıSağlık HaberleriTedaviler

Sağlıklı Kalp İçin Kardiyologlardan 5 Öneri

Sağlıklı Kalp İçin Kardiyologlardan 5 Öneri

Herhangi bir şikayetiniz veya rahatsızlığınız yok mu? O zaman sağlığınız iyi olmalı, değil mi? Bu bahaneyi bazen bir şeyden kaçmak için kullanırız. Ancak, bir hastalığı önlemek tedavi olmaktan daha iyi olduğu konusunda hemfikiriz. Kalbinizin sağlığına karşı nazik olun ve bu kardiyoloğun tavsiyesini dinleyin.

İyi Kalp Düzenli Spor Gerektirir

Maraton veya yarım maratona kaydolarak kendinizi motive etmelisiniz. Bunu yaptığınızda önceden antrenman yapmanız gerekir. Haftada dört veya beş kez olmak üzere güçlü kardiyovasküler egzersizlere yaklaşık 45 dakika harcamalısınız. Yüzme ve koşma bu tür egzersizlere örnektir. Neyse ki, kendiniz için böyle zor bir görev ayarlamak zorunda değilsiniz. Amerikan Kalp Derneği, yetişkinlere, haftada yaklaşık 150 dakika yürüyüş, dans etme veya bahçecilik gibi yarı-yoğun egzersizler yapmalarını önermektedir. Alternatif olarak, yoğun egzersiz için haftada yaklaşık 75 dakika harcayabilirsiniz.

Kalp Sağlığı İçin Akdeniz Diyeti

Aslında sağlıklı herhangi bir diyeti takip edebilirsiniz. İLlede belli başlı besin ya da besin gruplarını engellemeniz anlamına gelmez. Ancak Akdeniz Diyeti kalp sağlığı için oldukça tavsiye edilen bir diyet çeşididir. Onun için bu, iki haftada bir kırmızı yemek yemeyi gerektirir. Bunun yanında pek çok balık, tavuk, baklagil, meyve, fındık ve zeytinyağı yer.

Kalp Sağlığı İçin İyi Bir Uyku

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi, son zamanlarda çok az veya çok fazla uykunun kalp krizi geçirme riskinin artmasına neden olabileceğini belirtti. Ünlü kardiyolog Dr. Hythe, gece başına yedi ile sekiz saat arasında uyumayı önermektedir. Uykunun kalbinizin sağlığı için gerekli olduğunu belirtiyor. Uyurken kalp atışınız ve kan basıncınız düşüyor.

Meditasyon Kalp Sağlığı İçin Önemli

Bir çok insan meditasyonu çok soyut ve değişken bir şey olarak görür, ancak bu kalbiniz için gerçekten iyidir. Meditasyon kalp atışınızı biraz yavaşlatır ve kan şekerinizi de düşürür. Her ikisi de kalbinizin sağlığı için iyidir.

Kalp Sağlığı ve Diş Sağlığı İlişkisi

İkisi arasındaki ilişki ilk başta size oldukça anlamız gelebilir. Ancak uzmanlar ve araştırmalar kalp ağlığı ve diş sağlığı arasında bir ilişki olduğunu vurgulamaktadır. Kötü ağız hijyeninin ve sağlıksız diş etlerinin kalp hastalıklarına bağlı olduğunu belirtiyorlar.

682 kişi üzerine yapılan araştırmalarda günde 2 dakikadan daha az bir ürede dişlerini fırçalayanlar, 2 dakikadan daha fazla diş fırçalayanlara göre kalp sorunlarına yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirlenmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir