Perşembe, Haziran 17
Home>>Beslenme>>Sağlıklı Beslenme ve Kilo Alma, Kilo Verme Çok Kolay
BeslenmeDarıca DiyetisyenDiyetGebze DiyetisyenKilo AlmaKilo Verme

Sağlıklı Beslenme ve Kilo Alma, Kilo Verme Çok Kolay

Beslenme ve sağlık ; Beslenme, büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Bireyin, ailenin ve toplumun birinci amacı sağlıklı üretken olmaktır. Sağlık ve üretken olmanın simgesi bedenen, aklen, ruhen ve sosyal yönden iyi gelişmiş bir vücut yapısı ve bu yapının bozulmadan uzun süre işlemesidir. Yapılan araştırmalar yaşamını sürdürmesi için 40’dan fazla türde besin öğesine gereksinimi olduğunu göstermiştir. Bu besin öğelerini 6 grupta toplayabiliriz.

 

       1) Proteinler

       2) Yağlar

       3) Karbonhidratlar

       4) Mineraller

       5) Vitaminler

       6) Su

Beslenme ve sağlık :  Yeterli beslenme; vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli enerjinin sağlanması anlamına gelir. Dengeli beslenme ise enerji yanında bütün besin öğelerinin gereksinim kadar sağlanmasıdır.

KARBONHİDRATLAR

Vücuda enerji sağlayan besin öğelerinden biridir. Normal diyet kişilerde %55 60 karbonhidratlardan sağlanır. Karbonhidratlar vücudun harcadığı enerjinin büyük bir bölümünü sağlarlar. Beyin dokusu genellikle karbonhidratları kullanır. Ağır fiziksel aktivitelerde karbonhidratlar enerji kaynağıdır.

–  Antiketojeniktirler. Eğer karbonhidratlar gereğinden az miktarda alınırsa vücut sıvılarında asiditeyi artırıp kanın alkalitesini bozar. Bu duruma ketozis denir. Yani komaya kadar neden olabilir.

–  Su ve elektrolitlerin vücutta tutulmasını sağlarlar. Ayrıca sodyumun bağırsaklardan kana emilmesine yardımcı olurlar.

–  Proteinin enerji olarak kullanılmasını engeller.

Basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere 2’ye ayrılırlar.

Kompleks karbonhidratlar : Daha fazla besin lifi içerirler, kana geçiş hızları yavaştır ve bitkisel protein içerirler. Kuru baklagiller, kompleks karbonhidratlara örnektir.

Basit karbonhidratlar : Bitkisel proteini yoktur ve kana geçiş hızları hızlıdır. Meyve ve sofra şekeri basit karbonhidratlara örnektir.

KARBONHİDRATLAR EN ÇOK HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

        –  Elma, armut, muz gibi yaş ve kurutulmuş meyvelerde

–  Süt ve süt ürünlerinde

–  K. Baklagillerde ( mercimek, nohut, kuru fasulye vb. )

–  Pirinç, makarna, bulgur, kahvaltılık gevrekler, çorbalar, şeker vb.

Sağlıklı beslenmede karbonhidratı hayatımızdan çıkaramayız. Sabah kahvaltısı ekmeksiz olmaz. Ayrıca yemeklerin yanında yenen ekmek kişiyi uzun süre tok tutar.

Beslenme ve sağlık , unutulmamalıdır ki karbonhidratlar, vücudumuzun temel enerji kaynaklarıdır. Bunun sıfırlanmasını talep eden diyetler,  vücudun enerji kaynağını kesmekten bahsetmektir. Kısaca günlük alınan enerjini %55 – 60’ı karbonhidratlardan alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir