Cuma, Haziran 25
Home>>Faydalı Bilgiler>>Saç Yağlanmasının Nedenleri

Yağlı Saçlara Doğal Çözümler

Dikkat çeken ve her gün televizyon ekranlarında gördüğümüz saç bakım ürünleri genellikle kuru saçlara yönelik ürünlerdir. Kuru saçlara sahip bayanların yaşadıkları tüm sorunları belki daha fazlasını yağlı saçlara sahip bayanlarda yaşamaktadır. Yağlı saçlar özellikle saçların uçların kırılmasını engelliyor olsa da diğer bir yandan da cilt hastalıklarının ortaya çıkmasına meydan veren saç derisinin kurumasına yol açmaktadır. Peki saçlar neden yağlanır onları inceleyelim.

Saçların yağlanmasındaki en temel neden tıbbi olarak saç derisinde yer almakta olan ve yağ sağlamak ile görevli bezlerin normal çalışmasına oran ile daha fazla çalışması ve yağ üretiyor olmasıdır. Sadece saçlarda değil tüm ciltte bulunmakta olan yağ bezleri normalden daha fazla çalıştığında saçların yağlanmasına ve akabinde sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Saçların yağlanmasının bir diğer nedeni de temizliktir. Bayanlar daha sağlıklı saçlara sahip olmak ve saçlarının yağlanmasını önlemek için düzenli olarak saçlarını yıkaması gerekmektedir. Eğer saçlarınızı düzenli olarak yıkayarak bakımını yapmıyor iseniz yağ bezleriniz normal çalışsa bile saçlarınız yağlanacaktır. Diğer bir yandan eğer kalın telli bir saça sahip bayan iseniz saçlarınızı temizlemediğinizde ince ve düz saçlara sahip bayanlardan daha hızlı bir şekilde saçlarınızda yağlanma göreceksinizdir.

Saç yağlanmasının en temel nedenlerinden biri de kuşkusuz ki bayanların vücutlarındaki hormon değişiklikleridir. Hormonlarda yaşanacak değişiklikler veya düzensizlikler saçların yağlı olmasına yol açmaktadır.

Saçların yağlanmasının neden olacağı sorunlar ise hafife alınmamalıdır. Eğer sürekli olarak saçlarınız yağlanıyor ise kısa süre içerisinde bu yağların yerini kepeğe bırakacağından emin olabilirsiniz. 3 kadından birinde görünmekte olan Seboreik dermatit rahatsızlığının en temel nedenleri arasında da saçların yağlanması gelmektedir. Bir deri hastalığı olan ve yağlı saçların saç derisinde oluşturacakları iltihap ile ortaya çıkan Seboreik dermatit rahatsızlığına çözüm ise saçlarınıza daha iyi bakım yapmak ve ilgilenmek olacaktır. Eğer saçlarınızın yağlandığını hissediyorsanız ve saç derinizde de kızarıklar meydana geliyor ise kısa süre içerisinde doktor kontrolünden geçmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir